FIFA zrobi krok w stronę powrotu Rosji? PZPN wie, jak ma zareagować
Nie milkną echa słów Gianniego Infantino na temat powrotu rosyjskich piłkarzy do międzynarodowego futbolu. Prezydent FIFA jasno stwierdził, że dotychczasowa izolacja nie przyniosła oczekiwanych skutków i jego zdaniem powinna dobiec końca. Na wypowiedź Szwajcara zareagował już PZPN, który ma twarde stanowisko wobec Rosji.
2026-02-04, 15:39
Czytaj więcej:
- Jedyny z żelaznej trójki nie dostaje pieniędzy od polskiego rządu. Smutny paradoks Żyły
- Oni zapalą znicz olimpijski? Wyciekły dwa nazwiska
- Pilny komunikat Włochów przed startem igrzysk. "Ryzyko zejścia lawiny"
Rosyjscy piłkarze i kluby bliżej powrotu?
Jak na razie temat powrotu rosyjskich piłkarzy do międzynarodowej rywalizacji nie pociągnął za sobą żadnych konkretnych działań. Gianni Infantino zaledwie kilkadziesiąt godzin temu wypowiedział kontrowersyjne słowa na temat dotychczasowej izolacji rosyjskich drużyn. Szwajcar określił ją jako "bezowocną" i zaznaczył, że powinno się rozważyć możliwość powrotu zespołów z tego kraju.
Można tylko domyślać się, ile emocji wywoła ewentualnie pojawienie się konkretnych działań ze strony FIFA. Już te kilka zdań Infantino jest jednak sygnałem ostrzegawczym dla krajów, które od samego początku ataku na Ukrainę reagowały zdecydowanie. Jedynym z nich była oczywiście Polska.
PZPN o powrocie Rosji. Jasne stanowisko
"Jeśli rosyjskie drużyny narodowe zostaną dopuszczone do rozgrywek nasze reprezentacje narodowe nie będą z nimi rywalizować. To jedyna słuszna decyzja" - napisał Cezary Kulesza na portalu X przed barażami o mundial w Katarze, a drużny, które mogły mierzyć się z Rosją, wystosowały wspólne oświadczenie. Jak PZPN zareaguje tym razem? Wygląda na to, że związek doskonale wie, co robić. I nie zmieni swojego stanowiska.
W rozmowie z WP Sportowe Fakty głos na temat skandalicznej wypowiedzi Infantino zabrał sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski.
- Z poziomu UEFA i FIFA nie otrzymaliśmy choćby maila w tej sprawie. Nie trafił do nas jakikolwiek sygnał do ewentualnej konsultacji tego tematu. Jeżeli otrzymamy oficjalne pismo w tej sprawie, na pewno dojdzie do spotkania zarządu PZPN i dyskusji - przyznał.
- Nic w tej kwestii się nie zmieniło: rosyjska federacja jest członkiem UEFA i FIFA, ale drużyny z tego kraju są zawieszone i nie uczestniczą w rozgrywkach - stwierdził, co można odebrać jako znak, że nic w postrzeganiu rywalizacji z Rosją się nie zmieniło.
Na co liczy Gianni Infantino? Prezydent FIFA prawdopodobnie sprawdzał, jaką reakcję wywołają jego słowa. FIFA w tym momencie cały czas nie zdecydowała się na wykonanie żadnego konkretnego ruchu.
Źródło: PolskieRadio24.pl/ps