more_horiz
Wiadomości

Formuła 1: pięć lat od tragicznego wypadku siedmiokrotnego mistrza świata Michaela Schumachera

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 08:00
W sobotę mija piąta rocznica wypadku legendarnego kierowcy Formuły 1 Niemca Michaela Schumachera. Siedmiokrotny mistrz świata po koniec 2013 roku uległ poważnemu wypadkowi na nartach we francuskich Alpach i od tego czasu wymaga długotrwałego i kosztownego leczenia.
Siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 Niemiec Michael Schumacher
Siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 Niemiec Michael SchumacherFoto: Shutterstock.com/yakub88

- Często o nim myślimy. Był niezwykłym sportowcem i bardzo nam go brakuje - w padoku i jako konsultanta. Mamy nadzieję, że jego rehabilitacja nadal będzie przynosiła pozytywne efekty, to najważniejsze - podkreślił cytowany przez agencję Reuters szef Mercedesa GP Toto Wolff.

PAP Fernando Alonso 1200.jpg
Fernando Alonso. "Niespełniony" książę Asturii odchodzi z F1

Schumacher właśnie w tym zespole zakończył karierę w 2012 roku. Niemiec 29 grudnia 2013 roku, zjeżdżając na nartach we francuskim Meribel, przewrócił się i uderzył głową w skałę. Miał założony kask, ale siła uderzenia była tak duża, że doznał poważnego urazu mózgu. Przez około sześć miesięcy był utrzymywany w stanie sztucznej śpiączki w szpitalu w Grenoble. Potem został przewieziony do kliniki uniwersyteckiej w Lozannie, gdzie go wybudzono. Opuścił ją we wrześniu i od tego czasu jest pod opieką lekarzy w swojej posiadłości w Gland nad Jeziorem Genewskim.

Od kilku lat w mediach pojawiają się informacje o gigantycznych kosztach leczenia i rehabilitacji słynnego kierowcy. Według ostatnich doniesień medialnych tygodniowo jego rodzina wydaje na nie ok. 55 tysięcy funtów.


Informacje o jego stanie zdrowia są pilnie strzeżone przez rodzinę i otoczenie. Prasa zwraca uwagę, że wolą oni, by świat pamiętał Niemca jako mistrza F1, niż jako chorego, walczącego o powrót do zdrowia. O to, aby jak najmniej informacji na temat bieżącego stanu Schumachera przedostało się do wiadomości publicznej, dba przede wszystkim jego menedżerka i rzeczniczka prasowa Sabine Kehm.

- Media właściwie nigdy nie opisywały życia prywatnego Michaela i Corinny (żony Schumachera - przyp. red.). Kiedy przyjeżdżał do Szwajcarii, było jasne dla wszystkich, że jest tam jako osoba prywatna. Raz, podczas dłuższej rozmowy, powiedział mi "nie musisz do mnie dzwonić w przyszłym roku, znikam". Myślę, że jego sekretnym marzeniem było, by to zrealizować pewnego dnia. Dlatego też wciąż chcę chronić jego życzenie i nie pozwalam, by coś wydostawało się na zewnątrz - zaznaczyła w 2016 roku Kehm.

Obecnie jest ona menedżerką syna legendarnego kierowcy Micka, który został zgłoszony przez zespół Prema do rywalizacji w następnym sezonie Formuły 2, bezpośredniego zaplecza Formuły 1. 19-letni obecnie sportowiec towarzyszył ojcu podczas tragicznej w skutkach jazdy na nartach pięciu lat temu.


Wiadomości o stanie Schumachera seniora pojawiają się rzadko i głównie za sprawą osób, które go odwiedziły. Dwa lata temu u Niemca pojawił się szwajcarski arcybiskup Georg Ganswein i dopiero niedawno opowiedział o tym magazynowi "Bunte".

- Usiadłem naprzeciwko niego, trzymałem jego rękę i spojrzałem na niego. Jego twarz była taka, jaką wszyscy znamy, typowy Michael Schumacher. Może była jedynie nieco pełniejsza. On czuje, że ma wokół siebie kochających ludzi, którzy się o niego troszczą. Dzięki Bogu, ciekawscy nie mają do niego dostępu. Człowiek, który jest chory, potrzebuje dyskrecji i zrozumienia - podsumował duchowny. 


Częstym gościem u słynnego kierowcy jest Jean Todt, który w przeszłości był jego szefem w ekipie Ferrari. Zdradził on, że w listopadzie oglądał razem z Schumacherem Grand Prix Brazylii.

- W moich biurach i mieszkaniach jest wiele zdjęć Michaela. Czas spędzony z nim zawsze będę wspominał jako najlepszy w moim życiu - podkreślił Francuz, który obecnie jest prezydentem Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

Lewis Hamilton (2) 1200F.jpg
Lewis Hamilton. Mistrz kierownicy ucieka

Rocznica wypadku nieco przysłania na razie inną ważną datę związaną z Niemcem - 3 stycznia będzie obchodził 50. urodziny. Święto i dokonania najbardziej utytułowanego kierowcy w historii F1 uczcić zamierzają zarówno Ferrari, jak i Mercedes. W muzeach obu zespołów w dniu urodzin Schumachera otwarte zostaną dedykowane mu wystawy. Władze F1 zaplanowały zaś poświęcony mu tydzień w ich portalach społecznościowych. Z tej okazji opublikowane zostaną m.in. ekskluzywne wywiady z wieloma osobami, które współpracowały z nim w czasach startów w F1. 

(mb)

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także