MŚ w Seefeld 2019: udany debiut Polek w skokach. Kamila Karpiel w czołowej trzydziestce

2019-02-27, 18:01

Kamila Karpiel. Foto: PAP/EPA/SRDJAN SUKI

17-letnia Kamila Karpiel zajęła 23. miejsce w skokach narciarskich na rozgrywanych w Seefeld mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Starsza o rok Kamila Rajda nie zakwalifikowała się do czołowej trzydziestki, ale i tak możemy mówić o dobrym debiucie na tak dużej imprezie.

Najlepsza z Polek - Kamila Karpiel - zajęła 23. miejsce. 17-letnia zawodniczka nie ukrywa zadowolenia z takiego rezultatu (IAR)
+

Po skokach na 97,5 i 93,5 m Kamila Karpiel zajęła 23. miejsce, Kinga Rajda uzyskała zaś 34. rezultat (91 m) i nie zobaczyliśmy jej w drugiej serii konkursowej.

Złoty medal wywalczyła Norweżka Maren Lundby, dla której było to pierwszy medal mistrzostw świata. Liderka Pucharu Świata, która prowadziła także po pierwszej serii, oddała skoki na 106,5 i 104,5 m i o pół punktu wyprzedziła Niemkę Katharinę Althaus (108 i 107 m). Brąz wywalczyła Daniela Iraschko-Stolz (101 i 105,5 m). Austriaczka na półmetku zajmowała ósmą pozycję.

Maren i Althaus zajęły także pierwsze dwa miejsca olimpijskich zawodów w Pjongczangu w ubiegłym roku, choć wówczas dzieliło je 12 punktów. Jak wyliczyła agencja CTK, Niemce do zwycięstwa w środę zabrakło 25 cm.

- Nic się na to nie poradzi. Modliłam się, żeby tym razem wystarczyło i żebym znów nie była druga. Cóż, cieszę się też ze srebra - powiedziała Althaus.

We wtorek odbyły się zawody drużynowe kobiet, po raz pierwszy w historii mistrzostw świata. Na podium wówczas stanęły m.in. te same zawodniczki, co w środę, tyle że w innej kolejności. Wówczas triumfowały Niemki, Austriaczki były drugie, a Norweżki - trzecie.

Polki zadebiutowały w imprezie tej rangi. Skoki kobiet w programie mistrzostw pojawiły się w 2009 roku w Libercu.

W czwartek odbędą się kwalifikacje, a w piątek - konkurs mężczyzn na skoczni normalnej. Rywalizacja w skokach w Seefeld zakończy się w sobotę, gdy o medale powalczą drużyny mieszane.