more_horiz
Wiadomości

Benefis Agnieszki Radwańskiej. Słynna tenisistka odznaczona medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 20:32
Minister sportu i turystyki Witold Bańka w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego odznaczył Agnieszkę Radwańską medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości podczas odbywającego się w krakowskiej Tauron Areny pożegnalnego benefisu najlepszej w historii polskiej tenisistki.
Agnieszka Radwańska (C) podczas oficjalnego powitania na swoim pożegnalnym benefisie w TAURON Arena Kraków,
Agnieszka Radwańska (C) podczas oficjalnego powitania na swoim pożegnalnym benefisie w TAURON Arena Kraków,Foto: PAP/Łukasz Gągulski

- Długo można mówić o wspaniałych osiągnięciach, o tym jak wspaniałą ambasadorką Polski byłaś. Chciałbym jednak podkreślić jak wspaniałą osobowością jesteś. Byłaś ambasadorką czystego sportu, bez dopingu, a na swoje zwycięstwa zapracowałaś ciężkim treningiem i pracą. Polska ci dziękuję, Polska cię kocha – podkreślał zasługi Radwańskiej minister Bańka.

- Chciałam bardzo podziękować, takie nagrody, podkreślające całość kariery, szczególnie sobie cenię – powiedziała tenisistka. 

W części sportowej imprezy rozegrano mecz miksta. Radwańska w parze z Łukaszem Kubotem zmierzyła się z Caroline Woźniacki i Mariuszem Matkowskim wygrywając pokazowego seta 6:4.

- Zakończyłam karierą w odpowiednim momencie. Nie czuję się na siłach, aby wracać. Wychodzę z założenia, że albo gram na najwyższym poziomie, albo to nie ma sensu. Jestem realistką i wiem, jaki światowy tenis poszedł do przodu i ja już siebie w nim nie widzę – skomentowała Radwańska swoje pożegnanie z zawodowym tenisem na najwyższym poziomie.

Zaznaczyła także, że reprezentowanie Polski to był dla niej wielki zaszczyt, choć jej trzy starty na igrzyskach olimpijskich nie przyniosły sukcesu. 

Wśród gości benefisu tenisistki byli popularni polscy sportowcy: medaliści igrzysk olimpijskich - pływaczka Otylia Jędrzejczak i chodziarz Robert Korzeniowski, hokeista Mariusz Czerkawski oraz piłkarze Jakub Błaszczykowski, Marcin Wasilewski i Tomasz Hajto. Tenis reprezentowali: Wojciech Fibak, Jerzy Janowicz oraz siostra Agnieszki – Urszula i Klaudia Jans-Ingacik.

Radwańska określana jest mianem najlepszej polskiej tenisistki w historii. W trakcie 13 lat zawodowej gry zwyciężyła w 20 turniejach WTA. Wśród tych triumfów najcenniejszy był ten odniesiony w 2015 roku w kończącej sezon imprezie masters - WTA Finals. Najbliżej zwycięstwa w Wielkim Szlemie była siedem lat temu, gdy dotarła do finału Wimbledonu. Na londyńskiej trawie w 2013 i 2015 roku zatrzymała się rundę wcześniej. Do "czwórki" dwukrotnie - w 2014 roku i dwa lata później - dotarła też w Australian Open. Jako juniorka triumfowała w Wimbledonie (2005) i French Open (2006). 

W rankingu WTA 30-letniej obecnie krakowiance najwyżej udało jej się dotrzeć do drugiej pozycji (po raz pierwszy 9 lipca w 2012 roku, a po raz ostatni 8 maja 2016), a łącznie wiceliderką była przez 13 tygodni. Według danych WTA na korcie zarobiła prawie 28 milionów dolarów. Przez wiele lat występowała w drużynie narodowej w Pucharze Federacji i miała duży wkład w historyczny awans Polek do Grupy Światowej w 2014 roku. Bez powodzenia za to brała udział trzykrotnie w igrzyskach - w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro szybko odpadała.

Chwalona za finezyjną, sprytną i przyjemną dla oka grę tenisistka w latach 2017-18 często zmagała się z infekcjami wirusowymi, doszły do tego kłopoty ze stopą. Po dłuższym okresie problemów zdrowotnych i słabszych wyników 14 listopada ubiegłego roku ogłosiła zakończenie kariery. Za swoje dokonania sportowe i promowanie sportu oraz Polski otrzymała odznaczenia państwowe - w 2013 roku Złoty Krzyż Zasługi, a pół roku temu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Radwańska w ubiegłym roku temu otworzyła w Krakowie własny hotel. Zapewnia, że od czasu do czasu bierze jeszcze rakietę do ręki. Obecnie czas wypełniają jej jednak w większym stopniu inne obowiązki. Na początku stycznia została Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF, a wiosną brała udział w programie "Taniec z gwiazdami".

pm

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także