more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Robert Herbin - legendarny piłkarz i trener AS Saint-Etienne

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:22
W wieku 81 lat zmarł były francuski piłkarz i trener Robert Herbin. Jako szkoleniowiec doprowadził AS Saint-Etienne do finału Pucharu Europy Mistrzów Klubowych (obecna Liga Mistrzów) w 1976 roku. Jego podopieczni przegrali wtedy z Bayernem Monachium 0:1.
Robert Herbin (na pierwszym planie)
Robert Herbin (na pierwszym planie)Foto: East News/Imago Sport and News
  • Herbin był wychowankiem AS Saint-Etienne i całą karierę spędził w tym klubie
  • Wystąpił w 413 meczach i strzelił 89 goli, zdobywając pięć tytułów mistrza kraju i triumfując trzykrotnie w rozgrywkach Pucharu Francji

Jak podały miejscowe media, Herbin był hospitalizowany od soboty z powodu poważnej niewydolności serca i płuc, ale niezwiązanej z epidemią koronawirusa.

Brzęczek 1200 f.jpg
"Był w Lombardii w najgorszym momencie". Jerzy Brzęczek poddał się testom na koronawirusa

Sukcesy odnosił ze swoją drużyną także jako trener, m.in. cztery zwycięstwa w lidze francuskiej oraz trzy w rywalizacji pucharowej. Na arenie międzynarodowej doprowadził AS Saint-Etienne do finału Pucharu Europy w 1976 roku; w finale w Glasgow 0:1 z Bayernem.

W reprezentacji Francji rozegrał 23 spotkania i zdobył trzy gole. Uczestniczył m.in. w mistrzostwach świata w 1966 roku oraz mistrzostwach Europy w 1960, podczas których debiutował w zespole narodowym.

W 1967 roku wystąpił w Warszawie w meczu z Polską w el. ME 1968. Po jego bramce goście prowadzili 1:0, wyrównał Lucjan Brychczy, ale potem Francuzi strzelili jeszcze trzy gole.

kp

Zobacz także

Zobacz także