more_horiz
Wiadomości

Bundesliga: 18 lat od śmierci Krzysztofa Nowaka. VfL Wolfsburg pamięta o Polaku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 06:00
26 maja 2005 roku zmarł Krzysztof Nowak, były piłkarz VfL Wolfsburg i jeden z ulubieńców kibiców "Wilków". Z powodu stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) musiał przedwcześnie zakończyć karierę piłkarską. Mija 18 lat od śmierci byłego reprezentanta Polski.
Krzysztof Nowak w barwach VfL Wolfsburg
Krzysztof Nowak w barwach VfL WolfsburgFoto: print screen/Twitter/VfL Wolfsburg EN
  • W kadrze narodowej rozegrał 10 spotkań
  • Barwy Wolfsburga reprezentował w latach 1998-2002
  • W ekipie "Wilków" grał razem z Andrzejem Juskowiakiem i Waldemarem Krygerem
  • Od 2001 roku zmagał się z chorobą układu nerwowego ALS


Krzysztof Nowak i nieuleczalna choroba

W trakcie swojej kariery piłkarskiej Krzysztof Nowak grał m.in. w Legii Warszawa czy brazylijskim CA Paranaense. Dla kibiców Bundesligi zapadł w pamięć jako pomocnik drużyny z Wolfsburga, w której występował przez cztery lata. Przychodząc do ekipy "Wilków" w 1998 roku, trafił na innych Polaków w zespole - Waldemara Krygera oraz Andrzeja Juskowiaka.

Nowak nie mógł w pełni pokazać swojego potencjału, gdyż w 2001 roku zdiagnozowano u niego nieuleczalną chorobę układu nerwowego ALS - stwardnienie zanikowe boczne. Z powodu stopniowego zaniku mięśni musiał przedwcześnie zakończyć karierę. Pod koniec życia poruszał się na wózku inwalidzkim.

Wsparcie VfL Wolfsburg

W trakcie choroby VfL Wolfsburg cały czas pomagał polskiemu piłkarzowi. Już w 2002 roku przy pomocy klubu stworzono Fundację Krzysztofa Nowaka, która miała pomóc zawodnikowi oraz zajmować się problematyką choroby ALS.

W styczniu 2003 roku z inicjatywy Wolfsburga wspólnie z Bayernem Monachium zorganizowany został specjalny mecz dla Nowaka. Polak przez cały czas starał się walczyć z chorobą. Próbował się leczyć w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Holandii. Nie udało się jednak uratować zawodnika "Wilków". Krzysztof Nowak zmarł 26 maja 2005 roku w wieku 30 lat. Został pochowany na Cmentarzu Leśnym w Wolfsburgu.


Czytaj także:

brm

Zobacz więcej na temat: SPORT Piłka nożna Bundesliga

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także