Dublet Żyry przepustką do Ekstraklasy. Powrót Stali po 24 latach

2020-07-17, 19:29

Piłkarze Stali Mielec w trakcie meczu Fortuna 1 Ligi. Foto: Anna Jajkiewicz/stalmielec.com

Piłkarze Stali Mielec w piątek zapewnili sobie awans do Ekstraklasy, wygrywając 3:0 z Zagłębiem Sosnowiec. Po 24 latach nieobecności kibice znów zobaczą mielczan na najwyższym poziomie rozgrywek.

Mielczanie w Sosnowcu zagrali z Zagłębiem w spotkaniu 33. kolejki 1. ligi. Zwycięstwo dawało im miejsce w czołowej dwójce tabeli, która bezpośrednio wywalczy awans. Już wcześniej grę w elicie zagwarantowało sobie Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Mielczanie poradzili sobie z rywalami bez problemu, strzelanie rozpoczął w 22. minucie Mateusz Mak, a w drugiej połowie dwa gole dołożył Michał Żyro, sprawiając, że Stal ma obecnie siedem punktów przewagi nad drugą w tabeli Wartą Poznań.

Cztery następne drużyny będą rywalizować w barażach o jeszcze jedno miejsce. Obecnie są to Warta oraz Radomiak Radom, Miedź Legnica i Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Szansę na udział w barażach mają też trzy inne kluby.

Zespół z Mielca w sezonie 1995/96 spadł z Ekstraklasy. Rok później z powodów finansowych klub został zlikwidowany. Po reaktywacji musiał przebijać się od piątego poziomu rozgrywkowego.

Stal to dwukrotny mistrz Polski - z 1973 i 1976 roku, a także wicemistrz z 1975 roku.
W latach 70-tych XX wieku występowało w niej wielu reprezentantów kraju m.in. Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Jan Domarski czy Henryk Kasperczak.

Zagłębie Sosnowiec - PGE FKS Stal Mielec 0:3 (0:1).

Bramki: 0:1 Mateusz Mak (22-głową), 0:2 Michał Żyro (46-głową), 0:3 Michał Żyro (51).

Żółta kartka - Zagłębie Sosnowiec: Markas Beneta. PGE FKS Stal Mielec: Robert Dadok, Maciej Domański.

Sędzia: Jacek Małyszek (Lublin). Widzów: 502.