Ekstraklasa: Pogoń przerywa złą passę. "Portowcy" skromnie zwyciężyli Jagiellonię

2021-03-12, 22:30

Zawodnik Jagiellonii Białystok Fernan Ferreiroa Lopez i Konstantinos Triantafyllopoulos z Pogoni Szczecin podczas meczu 21. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Foto: PAP/Artur Reszko

W drugim piątkowym spotkaniu 21. kolejki Ekstraklasy Pogoń Szczecin pokonała 1:0 Jagiellonię Białystok. "Portowcy" pozostają w czołówce, Jagiellonia zaś cały czas nie ma pomysłu na wyjście z kryzysu.

Pierwsze czterdzieści pięć minut dla zdecydowanej większości piłki nożnej można uznać za czas stracony. Jedni i drudzy rozgrywali swoje akcje w ślamazarnym tempie, brakowało jakiegokolwiek przyspieszenia gry, składne akcje można było policzyć na palcach jednej ręki, nie mówiąc już o bramkowych sytuacjach czy efektownych zagraniach.

W ostatnim czasie Jagiellonia i Pogoń miały swoje problemy i w tej części gry było widać to jak na dłoni. Akcje najczęściej kończyły się na kilku podaniach, po których następował błąd, mnożyły się niedokładności i kiksy, do tego można dodać fakt, że jedni i drudzy celebrowali rozpoczynanie każdej akcji, a do tego nie przebierali w środkach, którymi powstrzymywali rywali - liczne faule przynosiły kolejne przerwy w grze, które mogły wystawiać cierpliwość każdego oglądającego to widowisko na wymagającą próbę.

Być może Jagiellonii brakowało Jesusa Imaza, a Pogoń miała w głowach fakt, że przegrała trzy kolejne mecze, jednak z pewnością nie była to gra, która pasuje to poziomu oczekiwanego od Ekstraklasy. Wystarczy wspomnieć, że największe emocje przyniosły ostre wejścia Kwietnia i Kowalczyka, po których obaj zobaczyli żółte kartki. Niestety, te akcje nie miały wiele wspólnego z piłką nożną.

"Portowcy" sprawiali nieco lepsze wrażenie, jednak głównie ze względu na to, że składniej wyprowadzała piłkę z własnej połowy - pod bramką Dziekońskiego była jednak bezradna, w pierwszych 45 minutach nie zdołała oddać celnego strzału. Jagiellonia zaś oddała jeden, w samej końcówce czujność Dante Stipicy sprawdził Wdowik, ale tego uderzenia po prostu nie dało się przepuścić.

W drugiej części spotkania o odrobinę emocji "zadbał" Dziekoński. Młody bramkarz Jagiellonii źle wybił piłkę, która trafiła do Zahovicia. Ten znalazł się w sytucji sam na sam, jednak trafił w słupek.

Chwilę później groźnie dośrodkowywał Kucharczyk, a sytuację w ostatniej chwili uratował Kwiecień, ekspediując piłkę na rzut rożny.

Przewagę Pogoni na bramkę przekuł Michał Kucharczyk. Skrzydłowy przyjał piłkę w polu karnym po dośrodkowaniu Bartkowskiego, bez asysty obrońców spokojnie złożył się do strzału i nie dał szans Dziekońskiemu.

W 71. minucie świetną szansę miał Pospisil, który dopadł do piłki w polu karnym po kiksie obrońców Pogoni. Zawodnik zdecydował się na szybki zwód, jednak jego strzał przeleciał nad poprzeczką.

W 83. minucie doszło do sporego zamieszania po brutalnym faulu Pospisila. Skończyło się ono tym, że z boiska za drugie żółte kartki wylecieli z boiska Czech oraz Kacper Smoliński z Pogoni. Na trybuny musieli też powędrować trenerzy Kosta Runjaić i Bogdan Zając.

Jeszcze przed końcem spotkania do Pospisila dołączył Augustyn, który także zobaczył drugie upomnienie po faulu na Kurzawie. "Portowcy" kontrolowani boiskowe wydarzenia, a w doliczonym czasie gry gola na 2:0 zdobył Adam Frączczak - nie został on jednak uznany po konsultacji z VAR. W ostatniej akcji meczu gospodarzy zatrzymał bezrobotny przez większość spotkania Dante Stipica.

Pogoń przerywa fatalną serię trzech porażek, Jagiellonia zaś w dalszym ciągu nie pokazuje, że ma jakikolwiek sposób na to, by wyjść z kryzysu.

W innym piątkowym meczu Cracovia zremisowała ze Śląskiem Wrocław 1:1 (0:0). W tabeli prowadzi Legia Warszawa (42 pkt) przed Pogonią (38 pkt) i Rakowem Częstochowa (35 pkt). Śląsk - 6. (29 pkt), Jagiellonia - 12. (25 pkt), Cracovia - 14. (20 pkt).

Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Michał Kucharczyk (64).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Bartosz Kwiecień, Błażej Augustyn, Martin Pospisil. Pogoń Szczecin: Luka Zahović, Sebastian Kowalczyk, Alexander Gorgon, Kacper Smoliński.

Czerwona kartka za drugą żółtą - Jagiellonia Białystok: Martin Pospisil (83), Błażej Augustyn (89). Pogoń Szczecin: Kacper Smoliński (83)

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Mecz bez udziału publiczności.

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński - Paweł Olszewski, Ivan Runje, Błażej Augustyn, Bojan Nastic - Martin Pospisil, Taras Romanczuk, Bartosz Kwiecień (88. Przemysław Mystkowski), Bartłomiej Wdowik (64. Maciej Makuszewski) - Fernan Lopez (64. Fedor Cernych), Jakov Puljić.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Kostas Triantafyllopoulos, Hubert Matynia (9. Luis Mata) - Damian Dąbrowski, Alexander Gorgon (86. Tomas Podstawski) - Kacper Smoliński, Sebastian Kowalczyk (69. Rafał Kurzawa), Michał Kucharczyk - Luka Zahović (69. Adam Frączczak).

Wyniki meczów 21. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Cracovia Kraków - Śląsk Wrocław 1:1 (0:0)
Pozostałe mecze kolejki
2021-03-13:
Wisła Płock - Raków Częstochowa (15.00)
Lechia Gdańsk - Wisła Kraków (17.30)
Legia Warszawa - Warta Poznań (20.00)
2021-03-14:
Górnik Zabrze - KGHM Zagłębie Lubin (15.00)
Lech Poznań - Piast Gliwice (17.30)
2021-03-15:
PGE FKS Stal Mielec - Podbeskidzie Bielsko-Biała (18.00)
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. PGE FKS Stal Mielec 20 3 7 10 21-35 16 -14
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze