more_horiz
Wiadomości

Tokio 2020: znamy chorążych reprezentacji Polski na igrzyska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:00
Rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski będą chorążymi reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio - poinformował Polski Komitet Olimpijski.
Maja Włoszczowska ze srebrnym medalem igrzysk w Rio de Janeiro
Maja Włoszczowska ze srebrnym medalem igrzysk w Rio de Janeiro Foto: Piotr Nowak / Forum
  • Igrzyska w Tokio rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia
  • Impreza w stolicy Japonii pierwotnie miała się odbyć rok temu, ale została przełożona z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie funkcję tę będą pełnić dwie osoby. W przypadku rozpoczynających się w przyszły piątek igrzysk w reprezentacjach wielu krajów zdecydowano się na wariant z damsko-męską parą chorążych.

CEZ_2338.JPG
Tokio 2020: Polskie Radio gotowe na igrzyska. Radiowa reprezentacja wylatuje do Japonii

Włoszczowska to wicemistrzyni olimpijska z Pekinu i Rio de Janeiro. Korzeniowski z kolei jako pierwszy polski pływak w historii wystąpi w igrzyskach po raz piąty.


Włoszczowska, która w listopadzie skończy 38 lat, będzie pierwszą przedstawicielką kolarstwa, która poniesie w takiej uroczystości polską flagę. Jednocześnie drugą kobietą w przypadku letnich igrzysk, a trzecią przy uwzględnieniu również zimowych. Tenisistka Agnieszka Radwańska niosła ją w Londynie, a snowboardzistka Paulina Ligocka w Turynie.

Posłuchaj
01:00 IO chorąży.mp3 Wybór komentuje Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Adam Krzesiński (IAR) 

Młodszy o dwa lata Korzeniowski z kolei to trzeci pływak, który pomaszeruje na czele polskiej reprezentacji podczas ceremonii inauguracji zmagań olimpijskich. Wcześniej dostąpili tego wyróżnienia Rafał Szukała w Atlancie i Bartosz Kizierowski w Atenach.

- Serdecznie dziękuję za nominację i oczywiście jestem bardzo dumny z faktu zostania chorążym - napisał we wtorek na Facebooku Korzeniowski.

Oboje sportowcy, którzy teraz będą pełnić tę funkcję, mają na koncie wiele sukcesów, choć olimpijskie krążki w dorobku ma tylko Włoszczowska. W Pekinie i Rio de Janeiro wywalczyła ona srebro. Teraz czeka ją czwarty start w imprezie tej rangi - debiut zaliczyła w Atenach, a ze startu w Londynie wyeliminowała ją kontuzja, której doznała na przedolimpijskim zgrupowaniu. Na koncie ma też m.in. 10 medali mistrzostw świata oraz trzy w czempionacie globu w maratonie MTB.

Werniajew 1200f.jpg
Tokio 2020: mistrz z Rio nie wystąpi na igrzyskach. Został złapany na dopingu

Korzeniowski z kolei jako pierwszy polski pływak w historii wystąpi w igrzyskach po raz piąty. Startował w czterech poprzednich edycjach olimpijskich zmagań. Najbliżej podium był w Atenach, gdy zajął czwarte miejsce w swojej koronnej konkurencji - 200 m stylem motylkowym. Doświadczony zawodnik może się pochwalić m.in. trzema krążkami MŚ i dwoma w MŚ na krótkim basenie.

Posłuchaj
00:22 Korzeniowski IO.mp3 Korzeniowski przyznaje, że to dla niego wielkie wyróżnienie (IAR) 

Igrzyska w Tokio rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia. Pierwotnie miały się odbyć rok temu, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. 

Posłuchaj
00:25 Włoszczowska IO.mp3 Maja Włoszczowska o roli chorążej na IO w Tokio (IAR) 

Czytaj także:

kp/red

Zobacz także

Zobacz także