more_horiz
Wiadomości

Oficjalnie: igrzyska w Paryżu bez karate. Apele sportowców nieskuteczne

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 14:35
Rywalizacja w karate definitywnie nie znajdzie się w programie paryskich igrzysk olimpijskich w 2024 roku - potwierdził w rozmowie z agencją AFP dyrektor sportowy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Kit McConnell. Uzasadnił tę decyzję potrzebą "utrzymania równowagi" pomiędzy dyscyplinami tradycyjnym, a "rozwijającymi się".
Steven Da Costa (z lewej) podczas igrzysk w Tokio
Steven Da Costa (z lewej) podczas igrzysk w Tokio Foto: Mickael Chavet / Zuma Press / Forum

We Francji od wielu dni trwa żywa dyskusja o "olimpijskim bycie" karate, a jej aktywnym uczestnikiem jest złoty medalista z Tokio w tej dyscyplinie Steven Da Costa. O powrót karate do programu igrzysk apelowała także francuska minister sportu Roxana Maracineanu, była pływaczka, medalistka olimpijska i mistrzyni świata.

polska tokio kopron włodarczyk 1200.jpg
Tokio 2020: emerytury, stypendia i nagrody. Jakie wsparcie otrzymają medaliści i olimpijczycy?

McConnell przypomina jednak, że proces wyboru dyscyplin igrzysk 2024 przeprowadzony został "w sposób przejrzysty" i zakończył się jeszcze przed zawodami w Tokio.

- Celem jest jak najszybsze zapewnienie wszystkim pewności udziału, aby nie było żadnych zmian w ostatniej chwili - podkreśla dyrektor sportowy MKOl. Dodał, że rozumie frustrację francuskich entuzjastów karate, ale decyzje są nieodwracalne.

Francuski mistrz olimpijski w wadze 67 kg Steven Da Costa podkreśla ze swej strony, że „musi pomóc swojemu sportowi i walczyć o coś, co uważa za słuszne."

Wydaje się jednak, że losy karate, które zadebiutowało na arenach olimpijskich w tym roku w Tokio, były przesądzone już od lutego 2019 roku, kiedy to organizatorzy paryskich igrzysk zaproponowali umieszczenie w programie czterech nowych sportów, pomijając karate.

Choć trudno jeszcze określić poziom entuzjazmu obserwatorów zawodów do jazdy na deskorolce, wspinaczki, surfingu, koszykówki 3x3 i karate, ich dodanie do programu w Tokio było sukcesem - uważa dyrektor ds. sportu MKOl.

Jego zdaniem nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby karate powróciło w przyszłości do programu, bowiem proces selekcji powtarzany jest przed każdymi kolejnymi igrzyskami. 

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekazało 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis. 

serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

kp

kp

Zobacz także

Zobacz także