more_horiz
Wiadomości

Zmiany w polskim żużlu. Nowy regulamin PGE Ekstraligi

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 21:19
Zgodnie z opublikowanym w niedzielę nowym regulaminem PGE Ekstraligi żużlowej w przyszłym sezonie sześć czołowych drużyn, a nie cztery jak do tej pory, będą rywalizować w rundzie finałowej. W efekcie liczba meczów w rozgrywkach zwiększy się z 64 do 70.
Mecz Włókniarza z GKM-em
Mecz Włókniarza z GKM-em Foto: Patryk Kowalski/PGE Ekstraliga

Do tej pory cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej rywalizowały najpierw w półfinałach, a później o medale. W przyszłym roku runda finałowa będzie się składała z trzech etapów. W pierwszym spotkają się pierwsza z szóstą drużyną w tabeli po części zasadniczej, druga z piątą i trzecia z czwartą. Zwycięzcy dwumeczów awansują do drugiego etapu (półfinałów), a stawkę uzupełni zespół z najlepszym bilansem z trzech przegranych.

Janowski 1200.jpg
PGE Ekstraliga: Sparta mistrzem Polski po 15 latach. Janowski zadedykował tytuł zmarłemu koledze

W półfinałach PGE Ekstraligi zespół z najlepszym bilansem w pierwszym etapie spotka się z najlepszym z przegranych, a drugą parę utworzą pozostali zwycięzcy z pierwszego etapu. Lepsi w dwumeczach awansują do wielkiego finału, a słabszych czeka walka o brązowy medal.

Nie ulega zmiana zasada spadku. Do pierwszej ligi zostanie zdegradowany ostatni, ósmy zespół w tabeli po rundzie zasadniczej.

W niedzielę opublikowano też regulamin nowych rozgrywek U24 Ekstraliga przeznaczonych dla żużlowców do 24 lat. Do składu drużyny mogą być zgłaszani wyłącznie zawodnicy U24 z kadry klubu ekstraligi, za wyjątkiem tych, którzy uzyskali w sezonie poprzedzającym średnią indywidualną 1,400 lub więcej. W przypadku startów zawodników w niższych ligach w sezonie poprzednim, średnia będzie przeliczana zgodnie z regulaminem. Rozgrywki będą się odbywały według zasady każdy z każdym, mecz i rewanż. Dwa najlepsze zespoły po rundzie zasadniczej spotkają się w finałowym dwumeczu.


Terminarze przyszłorocznych rozgrywek nie zostały jeszcze opublikowane.

Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także