more_horiz
Wiadomości

PZPN tnie budżet. Potężne straty w przypadku braku awansu Polski na MŚ w Katarze

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:19
Brak rozstawienia w barażach to już spory problem dla reprezentacji Polski. Porażka z Węgrami w eliminacjach MŚ 2022 odbiła się czkawką nie tylko dla kadry, ale również dla PZPN-u. Według informacji "Polsat Sport" związek będzie musiał ograniczyć budżet nawet o 30 proc. W przypadku braku awansu na mundial w Katarze PZPN może stracić nawet... 70 milionów złotych. 
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza podczas meczu reprezentacji w eliminacjach MŚ 2022
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza podczas meczu reprezentacji w eliminacjach MŚ 2022Foto: Shutterstock.com/Mikolaj Barbanell
  • Mundial w Katarze odbędzie się w dniach 21 listopada - 18 grudnia przyszłego roku
  • Losowanie par barażowych zaplanowano na 26 listopada. W ich finałowym etapie - 28 lub 29 marca 2022 - spotkają się zwycięzcy pierwszej rundy, a gospodarzy także wyłoni losowanie
  • Reprezentacja Polski i tak skomplikowała już sobie sprawę brakiem rozstawienia w barażach. Biało-Czerwoni stracili szansę na rozgrywanie meczu na PGE Narodowym w Warszawie

Cięcia w PZPN

Porażka na zakończenie eliminacji do przyszłorocznych MŚ w Katarze może się okazać brzemienna w skutkach. Podopieczni Paulo Sousy stracili rozstawienie w barażach, co również niekorzystnie wpływa na finanse PZPN. Biało-Czerwoni stracili możliwość rozgrywania meczu na PGE Narodowym. Może być jeszcze gorzej w przypadku braku awansu na mundial. Krajowy związek będzie musiał zaciskać pasa na sezon 2022. Według informacji "Polsat Sport" cięcia w budżecie mogą wynieść nawet 30 proc. 

Na poniedziałkowym posiedzeniu zarządu przed meczem z Węgrami jego członkowie zostali poinformowani, że w związku z COVID-em, spadkiem dochodów i stratą, jaka się z tym wiąże, trzeba będzie znaleźć około 20 mln zł oszczędności na rok 2022 - czytamy na "Polsatsport.pl". 

Związek liczy straty

Co się składa na straty finansowe PZPN-u? Przede wszystkim problemem jest brak rozstawienia, przez co kadra nie zagra na PGE Narodowym. Z tego faktu związek już jest pozbawiony sumy około 10 milionów złotych, bo tyle ma dochodu po każdym domowym meczu reprezentacji. 

Gorzej może być jeszcze, zespół Sousy nie awansuje na MŚ. Wtedy PZPN może stracić 12 milionów dolarów. Do tego dochodzą kontrakty sponsorskie w przypadku gry na tak prestiżowej imprezie, jaką jest mundial. To kolejne... 40 mln złotych. 

Według informacji Przemysława Iwańczyka z "Polsat Sport" prezes Cezary Kulesza będzie szukał oszczędności w takich sekcjach jak... szkolenie młodzieży, czyli głównym punkcie kampanii wyborczego szefa PZPN. W ostatnim roku koszty funkcjonowania związku opiewały na kwotę... 250 mln złotych. Redukcja budżetu w tym przypadku może się okazać bardzo odczuwalna. 

Losowanie par barażowych - 26 listopada o godz. 17.00 w Zurychu. Pierwsza runda 24/25 marca. W ich finałowym etapie - 28 i 29 marca 2022 - spotkają się zwycięzcy pierwszej rundy, a gospodarzy także wyłoni losowanie.

Mistrzostwa świata w Katarze z udziałem 32 reprezentacji rozegrane zostaną między 21 listopada a 18 grudnia przyszłego roku.

Czytaj także:

red/Polsat Sport/Interia

Zobacz także

Zobacz także