more_horiz
Wiadomości

Złota Piłka 2021. Robert Lewandowski napastnikiem roku! "Zawsze staram się być we właściwym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 21:07
Robert Lewandowski otrzymał nagrodę dla "Najlepszego napastnika roku" podczas gali Złotej Piłki w Paryżu. - Napastnik jest częścią zespołu, jeśli wszystko pracuje, gole strzela się łatwiej. Zawsze staram się być w odpowiedniej chwili i we właściwym miejscu - powiedział kapitan reprezentacji Polski.
Robert Lewandowski otrzymał nagrodę dla Najlepszego napastnika roku podczas gali Złotej Piłki w Paryżu
Robert Lewandowski otrzymał nagrodę dla "Najlepszego napastnika roku" podczas gali Złotej Piłki w ParyżuFoto: Shutterstock.com/Mikolaj Barbanell
  • Po raz pierwszy Złotą Piłkę przyznano w 1956 roku. Nagrodę otrzymał Anglik Stanley Matthews z Blackpool
  • W 2020 roku nie przyznano nagrody "France Football" z powodu koronawirusa SARS-CoV-2, co wywołało sporo kontrowersji w świecie piłkarskim 
  • Ostatni raz najlepszym piłkarzem wg plebiscytu "France Football" został Lionel Messi w 2019 roku 
  • Najwięcej Złotych Piłek ma Messi - 6. O jedną mniej ma Cristiano Ronaldo. Po trzy mają - Johan Cruijff, Michel Platini i Marco van Basten 

Złota Piłka. Perła w koronie nagród piłkarskich

Pomysł na przyznawanie nagrody "Ballon d’Or" pochodzi od redaktora naczelnego "France Football" Gabriel Hanota, który w 1956 roku poprosił kolegów z redakcji, by wybrali najlepszego piłkarza w Europie. Pierwszym zawodnikiem, który otrzymał Złotą Piłkę, był Anglik Stanley Matthews, wówczas reprezentujący barwy Blackpool. 

Przez długie lata była to nagroda wyłącznie dla piłkarzy z Europy, przez co nigdy nie otrzymały jej takie legendy jak: Pele czy Diego Maradona. Pierwszym zawodnikiem spoza Starego Kontynentu, który dostał Złotą Piłkę był reprezentant Liberii George Weah - wtedy grając w AC Milan. 

W gronie nominowanych wcześniej znalazło się trzech Polaków. W 1974 roku trzecie miejsce zajął Kazimierz Deyna z Legii Warszawa - wygrał Johan Cruijff z FC Barcelony. Z kolei w 1982 roku na tej samej pozycji znalazł się Zbigniew Boniek - wówczas piłkarz Juventusu. Złotą Piłkę otrzymał jego klubowy kolega Paolo Rossi. Wśród najlepszych piłkarzy świata sześć lat temu znalazł się również Robert Lewandowski z Bayernu Monachium, który zajął czwarte miejsce. Nagrodę zgarnął Lionel Messi, wtedy jeszcze zawodnik "Dumy Katalonii".

Robert Lewandowski i Leo Messi faworytami do Złotej Piłki 

W latach 2010-2016 nagrody Złota Piłka France Football i Piłkarz Roku FIFA zostały połączone jako "Złota Piłka FIFA". Formuła wytrzymała sześć lat, po czym światowa federacja powróciła do własnego plebiscytu, podobnie jak France Football. 

W 2021 roku po rocznej przerwie wśród nominowanych ponownie był kapitan reprezentacji Polski i napastnik mistrza Niemiec Robert Lewandowski. "Lewy" nie był w takiej samej pozycji jak przed rokiem, gdzie został królem strzelców Ligi Mistrzów. Polak wciąż miał jednak sporo atutów, w tym największą liczbę goli w 2021 roku.

Prócz Lewandowskiego w roli faworytów wymieniani byli Włoch Jorginho, który wygrał z Chelsea Champions League, a z reprezentacją Italii sięgnął po mistrzostwo Europy. Nie zmieniła się rola Leo Messiego, który wraz z kadrą Argentyny wygrał tegoroczną edycję Copa America. Na liście nominowanych byli m.in.: Karim Benzema (Real Madryt), Jorginho (Chelsea), Erling Haaland (Borussia Dortmund) czy Harry Kane (Tottenham Hotspur). 

Złota Piłka 2021. Dwie nowe nagrody

Ceremonia wręczenie Złotej Piłki odbyła się w Paryżu w Theatre de Chatelet. Nagrodę dla najlepszego piłkarza na świecie w 2021 roku otrzymał Leo Messi. Argentyńczyk po raz siódmy w karierze wygrał plebiscyt magazynu "France Football". Drugie miejsce zajął Robert Lewandowski, a trzeci był Włoch Jorginho z Chelsea. Leo Messi po raz ostatni Złotą Piłkę otrzymał w 2019 roku. 

Po raz pierwszy organizatorzy przyznali dwie nowe nagrody: dla najlepszego napastnika roku i najlepszej drużyny. 

Robert Lewandowski otrzymał nagrodę dla "Najlepszego napastnika roku". - Napastnik jest częścią zespołu, jeśli wszystko pracuje, gole strzela się łatwiej. Zawsze staram się być w odpowiedniej chwili i we właściwym miejscu. Dziękuje rodzinie, to wsparcie znaczy dla mnie bardzo wiele. Dzięki tej miłości jestem wciąż lepszy. Najważniejsze jest to dokąd dążysz - powiedział Polak. 


Najlepszego piłkarza świata wg plebiscytu "France Football" wybierało 180 dziennikarzy z całego globu. Prócz Złotej Piłki wybrany został również - najlepszy zawodnik do lat 21, piłkarka i bramkarz. 

Trofeum im. Raymona Kopy (dla najlepszego zawodnika do lat 21) trafiło do rąk Pedriego, a trofeum dla najlepszego bramkarza odebrał Gianluigi Donnarumma, który otrzymał nagrodę im. Lwa Jaszyna. Zawodniczka FC Barcelony Alexia Putellas została trzecią kobietą w historii, która odebrała Złotą Piłkę. 

Galę "Złotej Piłki" prowadzili Sandy Heribert i Didier Drogba.

Czytaj także:

/PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także