more_horiz
Wiadomości

Liga Narodów. Polska poznała rywali. Paulo Sousa: chcieliśmy zagrać z drużynami na naszym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 19:05
Reprezentacja Polski poznała rywali w dywizji A piłkarskiej Ligi Narodów. Podczas losowania w szwajcarskim Montreux. Biało-Czerwoni zagrają w grupie A4 z Walią, Holandią i Belgią. - Chodzi o jak najlepsze podejście psychiczne do tego wszystkiego. Sztab będzie musiał pracować z drużyną, żeby dobrze spożytkować ten czas [...] Najważniejsze będzie przygotowanie mentalne - przyznał zaraz po losowaniu na antenie "TVP Sport" selekcjoner kadry Paulo Sousa. 
Selekcjoner kadry na antenie TVP Sport ocenił wyniki losowania grupy A4 w dywizji A Ligi Narodów, w której zagra reprezentacja Polski
Selekcjoner kadry na antenie "TVP Sport" ocenił wyniki losowania grupy A4 w dywizji A Ligi Narodów, w której zagra reprezentacja PolskiFoto: Shutterstock.com/Dziurek
  • Liga Narodów to międzynarodowe rozgrywki organizowane przez UEFA od sezonu 2018/2019
  • Pierwszą LN wygrała Portugalia. W ostatniej edycji triumfowali Francuzi

Paulo Sousa ocenił losowanie Ligi Narodów

Reprezentacja Polski była losowana z trzeciego koszyka. Oprócz podopiecznych Paulo Sousy znalazły się w nim Anglia, Szwajcaria oraz Chorwacja. Biało-Czerwoni zagrają w grupie A4 z Walią, Holandią i Belgią. 

Rywali ocenił portugalski szkoleniowiec polskich piłkarzy. - Myślę, że zarówno Belgia jak i Holandia są bardzo wymagający. Dominują w swojej grze. Belgowie dużo zmienili w postawie swoich piłkarzy, są wspaniale przygotowani mentalnie do takich rozgrywek - zaznaczył Sousa, który przyznał, że nie można też lekceważyć Walijczyków. 

- Holandia zawsze jest mocna. To cała narodowa szkoła futbolu. Grać z nimi będzie dużym wyzwaniem [...] Przede wszystkim zależało nam na tym, żeby zmierzyć się z kimś z naszego poziomu. Dostaliśmy Belgię i Holandię, to też są wymagający rywale - przyznał Paulo Sousa w rozmowie z "TVP Sport" zaraz po losowaniu Ligi Narodów.

Zasady Ligi Narodów

Cztery kolejki fazy grupowej odbędą się w czerwcu, dwie pozostałe - we wrześniu. Pomiędzy poszczególnymi dywizjami obowiązują zasady awansów i spadków.

Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z siedmiu (jedna grupa czterozespołowa i jedna trzyzespołowa).

Najlepsze ekipy z pierwszych miejsc dywizji A będą walczyć o końcowy triumf w turnieju Final Four, zaplanowanym na czerwiec 2023 roku.

Poprzednią edycję turnieju wygrali Francuzi, którzy pokonali w Mediolanie Hiszpanów 2:1. W pierwszej odsłonie tych rozgrywek najlepsi okazali się Portugalczycy. Finał odbywał się w Porto, gdzie wygrali 1:0 z Holandią.

Stawką turnieju są punkty w rankingu FIFA, a także możliwość kwalifikacji do mistrzostw Europy. Udział w Euro 2024 przysługuje zwycięzcy zmagań w każdej z czterech dywizji.

Komentator sportowy i dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Janisz ocenia wyniki Złotej Piłki:

Czytaj także:

/TVP Sport/PAP

Zobacz także

Zobacz także