more_horiz
Wiadomości

Kto następcą Paulo Sousy? PZPN rozważa zatrudnienie Fabio Cannavaro, zdobywcę Złotej Piłki

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 16:35
Paulo Sousa nie jest już selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Portugalczyk został trenerem brazylijskiego Flamengo. Według informacji "Interii" kandydatem na nowego szkoleniowca Biało-Czerwonych jest zdobywca Złotej Piłki i mistrz świata z 2006 roku Włoch Fabio Cannavaro.
Jak informuje portal Interia jednym z kandydatów na selekcjonera reprezentacji Polski jest mistrz świata i zdobywca Złotej Piłki Włoch Fabio Cannavaro
Jak informuje portal "Interia" jednym z kandydatów na selekcjonera reprezentacji Polski jest mistrz świata i zdobywca Złotej Piłki Włoch Fabio CannavaroFoto: Shutterstock.com/mooinblack
  • Selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa zakończył współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Szkoleniowiec musi zapłacić federacji odszkodowanie
  • W niedzielę 26 grudnia Cezary Kulesza, prezes PZPN poinformował, że Sousa poprosił o rozwiązanie kontraktu
  • Portugalczyk został trenerem brazylijskiego Flamengo 

Paulo Sousa zostawia reprezentację Polski

Paulo Sousa pracował z reprezentacją Polski od stycznia tego roku, poprowadził Biało-Czerwonych w 15 spotkaniach, w tym podczas Euro 2020, kiedy to nie udało się wyjść z grupy. 

Najbliższym celem nowego selekcjonera mają być baraże, które zadecydują o udziale w mundialu w Katarze. Polscy piłkarze zagrają w Moskwie z Rosją, a w przypadku wygranej Biało-Czerwoni zmierzą się ze Szwecją lub Czechami.

W niedzielę 26 grudnia prezes PZPN Cezary Kulesza poinformował na Twitterze, że Paulo Sousa poprosił go o zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. - To skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, niezgodne z wcześniejszymi deklaracjami trenera. Dlatego stanowczo odmówiłem - podkreślił Kulesza.

Po pilnym posiedzeniu zarządu PZPN i ciszy medialnej Portugalczyka, Sousa oficjlanie przestał pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Polski i podpisał kontrakt z brazylijskim Flamengo Rio de Janeiro. Sousa zgodnie z oczekiwaniami zapłaci federacji odszkodowanie. 

O zatrudnieniu 51-letniego Sousy przez PZPN ówczesny prezes Zbigniew Boniek poinformował 21 stycznia. Portugalczyk zastąpił zwolnionego Jerzego Brzęczka. Został 48. selekcjonerem reprezentacji Polski w historii, a pierwszym szkoleniowcem z Portugalii w tej roli. Współpraca z Portugalczykiem została zakończona na kilka miesięcy przed barażami do MŚ. 

Kto następcą Paulo Sousy? Zdobywca Złotej Piłki w gronie kandydatów

W czwartek 30 grudnia Cezary Kulesza poinformował, że nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 19 stycznia. Trener, który zastąpi na stanowisku Paulo Sousę, obejmie kadrę po pierwszym posiedzeniu zarządu.

Z każdym dniem pojawia się nazwisko kandydata na następcę  Sousy. Najpoważniejszym wydaje się być były selekcjoner kadry Adam Nawałka, który z reprezentacją Polski wywalczył awans na Euro 2016 i mundial w Rosji. Wcześniej pod uwagę brany był również Piotr Nowak, który ostatecznie w sylwestrowy poranek został ogłoszony następcą Ireneusza Mamrota w Jagiellonii Białystok. 

"Interia" informuje, że mocno rozważana jest obecnie kandydatura... Fabio Cannavaro, zdobywcy Złotej Piłki i mistrza świata z 2006 roku. Włoch był ostatnio selekcjonerem reprezentacji Chin (2019). W swoim trenerskim CV ma również chiński Guangzhou Evergrande, który prowadził dwukrotnie (2014-2015 i 2017-2021), saudyjski An-Nassr (2015-2016). Pracował też w Tianjin Tianhai (2016-2017). 

Przez polskie media przewijają się również inne nazwiska. Jako potencjalnych następców Sousy wymienia się również: byłego szkoleniowca Niemiec i USA Juergena Klinsmanna oraz Dicka Advocaata, prowadzącego w przeszłości drużyny narodowe Holandii, Belgii i Rosji. Pod uwagę brany jest także Avram Grant, były opiekun londyńskiej Chelsea.

Paulo Sousa rezygnuje. Lista kandydatów na nowego selekcjonera reprezentacji Polski:

Czytaj także:

/Interia

Zobacz także

Zobacz także