more_horiz
Wiadomości

Kto za Paulo Sousę? Cesare Prandelli kandydatem na selekcjonera reprezentacji Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 18:12
Po tym jak Paulo Sousa przestał być selekcjonerem reprezentacji Polski, trwa giełda nazwisk w PZPN. Według "Meczyki.pl" kolejnym kandydatem do pracy z Biało-Czerwonymi jest Włoch Cesare Prandelli. 
Według najnowszych doniesień mediów kandydatem do pracy z piłkarską reprezentacją Polski jest Włoch Cesare Prandelli, w przeszłości selekcjoner Italii
Według najnowszych doniesień mediów kandydatem do pracy z piłkarską reprezentacją Polski jest Włoch Cesare Prandelli, w przeszłości selekcjoner Italii Foto: Shutterstock.com/Vincenzo Izzo
  • Selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa zakończył współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Szkoleniowiec musi zapłacić federacji odszkodowanie
  • W niedzielę 26 grudnia 2021 roku Cezary Kulesza, prezes PZPN poinformował, że Sousa poprosił o rozwiązanie kontraktu
  • Portugalczyk został trenerem brazylijskiego Flamengo 
  • Od dłuższego czasu na giełdzie nazwisk pojawiają się nowi kandydaci na selekcjonera reprezentacji Polski

Koniec Sousy w Polsce

Paulo Sousa pracował z reprezentacją Polski od stycznia tego roku, poprowadził Biało-Czerwonych w 15 spotkaniach, w tym podczas Euro 2020, kiedy to nie udało się wyjść z grupy. 

Najbliższym celem nowego selekcjonera mają być baraże, które zadecydują o udziale w mundialu w Katarze. Polscy piłkarze zagrają w Moskwie z Rosją, a w przypadku wygranej Biało-Czerwoni zmierzą się ze Szwecją lub Czechami.

W niedzielę 26 grudnia prezes PZPN Cezary Kulesza poinformował na Twitterze, że Paulo Sousa poprosił go o zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. - To skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, niezgodne z wcześniejszymi deklaracjami trenera. Dlatego stanowczo odmówiłem - podkreślił Kulesza.

Po pilnym posiedzeniu zarządu PZPN i ciszy medialnej Portugalczyka, Sousa oficjlanie przestał pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Polski i podpisał kontrakt z brazylijskim Flamengo Rio de Janeiro. Sousa zgodnie z oczekiwaniami zapłaci federacji odszkodowanie. 

O zatrudnieniu 51-letniego Sousy przez PZPN ówczesny prezes Zbigniew Boniek poinformował 21 stycznia. Portugalczyk zastąpił zwolnionego Jerzego Brzęczka. Został 48. selekcjonerem reprezentacji Polski w historii, a pierwszym szkoleniowcem z Portugalii w tej roli. Współpraca z Portugalczykiem została zakończona na kilka miesięcy przed barażami do MŚ. 

Cannavaro, Klinsmann, Advocaat. Kto następcą Paulo Sousy?

W czwartek 30 grudnia Cezary Kulesza poinformował, że nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 19 stycznia. Trener, który zastąpi na stanowisku Paulo Sousę, obejmie kadrę po pierwszym posiedzeniu zarządu.

Z każdym dniem pojawia się nazwisko kandydata na następcę  Sousy. Najpoważniejszym wydaje się być były selekcjoner kadry Adam Nawałka, który z reprezentacją Polski wywalczył awans na Euro 2016 i mundial w Rosji. Wcześniej pod uwagę brany był również Piotr Nowak, który ostatecznie w sylwestrowy poranek został ogłoszony następcą Ireneusza Mamrota w Jagiellonii Białystok. 

Wcześniej "Interia" informowała o możliwym zatrudnieniu Fabio Cannavaro, zdobywcy Złotej Piłki i mistrza świata z 2006 roku. Włoch był ostatnio selekcjonerem reprezentacji Chin (2019). W swoim trenerskim CV ma również chiński Guangzhou Evergrande, który prowadził dwukrotnie (2014-2015 i 2017-2021), saudyjski An-Nassr (2015-2016). Pracował też w Tianjin Tianhai (2016-2017). 

Przez polskie media przewijają się również inne nazwiska. Jako potencjalnych następców Sousy wymienia się również: byłego szkoleniowca Niemiec i USA Juergena Klinsmanna oraz Dicka Advocaata, prowadzącego w przeszłości drużyny narodowe Holandii, Belgii i Rosji. Pod uwagę brany jest także Avram Grant, były opiekun londyńskiej Chelsea.

Kolejny Włoch na liście życzeń PZPN?

Według najnowszych doniesień nowym selekcjonerem kadry miałby zostać Włoch Cesare Prandelii - informują "Meczyki.pl".

Ma spore i bogate doświadczenie. Cesare Prandelli prowadził Italię na trzech dużych turniejach: Euro 2012, Puchar Konfederacji 2013 i mundial w 2014 roku. Na turnieju w Polsce i na Ukrainie Włosi zdobyli srebrny medal. Podczas swojej kariery prowadził włoskie kluby: Parmę, AS Romę, Fiorentinę czy Genoę. Pracował również za granicą w Galatasaray, Valencii czy Al-Nasr Dubaj. 

Włoch ma 64 lata, a ostatnim miejscem jego zatrudnienia była Fiorentina. Jest przeciwieństwem Sousy, a piłkarze, którzy z nim pracowali, wielokrotnie wspominali, że ma bardzo dobry kontakt z szatną i wprowadza do drużyny dobrą atmosferę. 

Posłuchaj
00:46 Ćmikiewicz.mp3 Zdaniem byłego reprezentanta Polski Lesława Ćmikiewicza - selekcjonerem powinien zostać Polak (IAR)

Na liście kandydatów pojawił się również Andrea Pirlo, ale to Prandelli może pochwalić się zdecydowanie lepszym CV. Już w 2018 roku, gdy Boniek szukał następcy Nawałki zastanawiał się na opcją sprowadzenia Prandelliego, ale wtedy temat okazał się niemożliwy do zrealizowania. 

Paulo Sousa rezygnuje. Lista kandydatów na nowego selekcjonera reprezentacji Polski:

Czytaj także:

/Meczyki.pl

Zobacz także

Zobacz także