more_horiz
Wiadomości

Rajd Dakar: wszczęto śledztwo ws. zamachu na samochód serwisowy francuskiego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 19:44
Wszczęto wstępne dochodzenie w sprawie "próby zabójstwa na tle terrorystycznym", do jakiego doszło w mieście Dżudda w przeddzień startu 44. edycji Rajdu Dakar - poinformowała Francuska Prokuratura Antyterrorystyczna. 
Wszczęto wstępne dochodzenie ws. próby zabójstwa na tle terrorystycznym, do jakiego doszło w Dżuddzie w przeddzień Rajdu Dakar - poinformowała Francuska Prokuratura Antyterrorystyczna
Wszczęto wstępne dochodzenie ws. "próby zabójstwa na tle terrorystycznym", do jakiego doszło w Dżuddzie w przeddzień Rajdu Dakar - poinformowała Francuska Prokuratura Antyterrorystyczna Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT
  • 44. edycja rajdu Dakar potrwa do 14 stycznia. Rywalizacja składa z 12 etapów
  • W poprzednim sezonie w kategorii samochodów wygrał Francuz Stéphane Peterhansel

Próba zamachu?

Śledztwo będzie prowadziła Dyrekcja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI), jedna z najbardziej doświadczonych w walce z terroryzmem komórek francuskich służb bezpieczeństwa.

W czwartek 30 grudnia w Dżuddzie doszło do wybuchu samochodu serwisowego teamu Sodicars, który miał startować w rajdzie.

W samochodzie znajdowało się sześć osób, nikt nie zginął, natomiast poważne obrażenia odniósł Philippe Boutron. To francuski biznesmen, prezydent drugoligowego klubu piłkarskiego US Orleans.

Boutron był zgłoszony do tegorocznego Dakaru, miał w nim wystartować po raz dziewiąty.

Rajd Dakar pod specjalnym nadzorem

Wstępne ustalenia przyczyn wybuchu, jakie przedstawiły służby saudyjskie, nie wykluczyły zamachu, ale też go bezpośrednio nie potwierdziły.

- Samochód serwisowy Team Sodicars odjeżdżając spod hotelu, został nagle unieruchomiony i się zapalił. Być może doszło do eksplozji, ale jej przyczyny nie są jeszcze ustalone - powiedział dyrektor rajdu David Castera.

Władze Arabii Saudyjskiej postawiły w stan gotowości policję i służby. W specjalnym komunikacie skierowanym do uczestników apelują o wzmożoną czujność. Cała trasa, biwaki oraz hotele otrzymały dodatkową ochronę.

44. edycja Rajdu Dakar potrwa do 14 stycznia. Rywalizacja składa z 12 etapów.


Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także