more_horiz
Wiadomości

Turniej Czterech Skoczni: Bischofshofen 2022 w dwóch odsłonach. Zima zaskoczy skoczków?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:45
Przedostatni konkurs 70. Turnieju Czterech Skoczni w austriackim Innsbrucku nie doszedł do skutku z powodu silnego wiatru. Finał walki o Złotego Orła odbędzie się w Bischofshofen, gdzie mają być przeprowadzone dwa konkursy. Tylko czy pogoda na to pozwoli?
Dawid Kubacki, na zdjęciu, wciąż szuka formy
Dawid Kubacki, na zdjęciu, wciąż szuka formy Foto: Agencja Forum
  • Poprzednią edycję TCS wygrał Kamil Stoch, z kolei dwa lata temu triumfował Dawid Kubacki
  • Konkursy zarówno w Niemczech jak i w Austrii odbędą się bez kibiców
  • Najwięcej zwycięstw w zawodach mają Niemiec Jens Weißflog i Norweg Bjørn Wirkola - 10  
  • W klasyfikacji generalnej TCS najwięcej razy wygrywał Fin Janne Ahonen - 5
  • Turniej odbywa się od 1953 roku. Gospodarzami cyklu są cztery miejscowości - Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck i Bischofshofen

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Bezpieczeństwo skoczków priorytetem

Konkursy w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen udało się rozegrać bez większych problemów, jednak w Innsbrucku skoczkom przeszkodził wiatr. Po dłuższych naradach Sandro Pertile, dyrektor PŚ w skokach narciarskich poinformował, że w Bischofshofen odbędą się dwa konkursy, które poprzedzą kwalifikacje. Taka sama sytuacja miała miejsce w sezonie 2007/08, kiedy również dwa razy skakano na obiekcie im. Paula Ausserleitnera.

Adam Małysz przyznał, że to dobra decyzja ze względu na bezpieczeństwo zawodników. - Z powodu zbyt silnego wiatru konkurs w Innsbrucku został odwołany. Nie było szans na bezpieczne skoki. Zawody zostały przeniesione do Bischofshofen i mają odbyć się w środę - napisał Adam Małysz w mediach społecznościowych.

Plan zawodów w Bischofshofen

Ostatecznie do obydwu zaplanowanych konkursów na skoczni narciarskiej im. Paula Ausserleitnera odbędą się kwalifikacje. W środę odbędzie się jeden trening, który zaplanowano na 11.30. Kwalifikacje mają rozpocząć się o 13.00, a konkurs o 16.30.

Dzień później seria kwalifikacyjna zostanie przeprowadzona od 14.30. Konkurs, po którym poznamy triumfatora Turnieju Czterech Skoczni, ma się rozpocząć o 17.30. 

Oba konkursy zostaną przeprowadzone znanym z TCS - systemem KO. Zawodnicy będą podzieleni na 25 par na podstawie wyników z kwalifikacji. 

Pogoda

Warunki atmosferyczne potrafią skoczków zaskoczyć. Synoptycy jednak przewidują, że w środę do Austrii ma wrócić zima, choc podczas treningu na skoczni w Bischofshofen ma padać deszcz. Za to konkurs może urozmaicić dla odmiany śnieg, a nawet śnieżyca. Temperatura spadnie poniżej zera, a wiatr ma mieć prędkość 1 m/s. 

Dla kogo Złoty Orzeł? 

Po dwóch konkursach 70. edycji TCS w całym cyklu prowadzi zwycięzca zawodów w Oberstdorfie i Ga-Pa Japończyk Ryoyu Kobayashi (593,2 pkt) przed Norwegiem Mariusem Lindvikiem (580,0). Trzeci jest Słoweniec Lovro Kos (575,5). Walka o Złotego Orła nie jest jednak jeszcze rozstrzygnięta. 

W stawce pozostało pięciu Biało-Czerwonych: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Paweł Wąsek i Jakub Wolny. W klasyfikacji cyklu najwyżej - na 22. miejscu - plasuje się Żyła (378,5 pkt.).

Turniej Czterech Skoczni: Terminarz skoków w Bischofshofen

środa, 5 stycznia

11:30 – oficjalny trening (1. seria)
13:30 – kwalifikacje
16:30 – konkurs indywidualny

czwartek, 6 stycznia

14:30 – kwalifikacje
17:30 – konkurs indywidualny

PŚ skoki serwis sezon 2021 2022 baner grafika 1200x660.jpg
SERWIS SPECJALNY - PŚ W SKOKACH 2021/2022

Czytaj także: 


red/

Zobacz także

Zobacz także