more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie kluby i reprezentacja będą grać w Polsce? Minister Bortniczuk z inicjatywą

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 09:04
Po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę UEFA podjęła decyzję o tym, że kluby i reprezentacje obu krajów "domowe" spotkania będą rozgrywać na neutralnych terenach. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk wyszedł z inicjatywą, popartą przez prezesa PZPN Cezarego Kuleszę, by Ukraińcy mogli rozgrywać swoje mecze w Polsce. 
Reprezentacja Ukrainy będzie mogła rozgrywać swoje mecze w Polsce
Reprezentacja Ukrainy będzie mogła rozgrywać swoje mecze w PolsceFoto: Shutterstock.com/Vlad1988

W piątek odbyło się zebranie Komitetu Wykonawczego UEFA, podczas którego zadecydowano o przeniesieniu finału Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga do Paryża. Zmiana lokalizacji finału LM nie była jedyną decyzją, która podjęto podczas zebrania UEFA.

"Na dzisiejszym spotkaniu Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował również, że rosyjskie i ukraińskie kluby oraz reprezentacje narodowe rywalizujące w rozgrywkach UEFA będą zobowiązane do rozgrywania swoich meczów u siebie na neutralnych obiektach do odwołania" - napisano na stronie federacji.

UEFA zapowiedziała, że pozostaje w gotowości do podejmowania kolejnych kroków, w zależności od rozwoju sytuacji.

"Komitet Wykonawczy UEFA postanowił ponadto pozostać w gotowości do zwoływania kolejnych nadzwyczajnych posiedzeń, w regularnych odstępach czasu, gdy jest to wymagane, w celu ponownej oceny sytuacji prawnej i faktycznej w miarę jej rozwoju oraz podejmowania dalszych decyzji w razie potrzeby" - czytamy.

Były prezes PZPN Zbigniew Boniek udostępnił na Twitterze oficjalne pismo europejskiej federacji. Odpowiedział na nie minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, który przekazał ważną deklarację.

"Póki co, w ślad za tymi decyzjami, podejmę inicjatywę /wraz z zarządcami stadionów/, aby zaprosić reprezentację Ukrainy i ukraińskie kluby do rozgrywania swoich »domowych« meczów w Polsce" - napisał.

Ukraińskie kluby nie mają już swoich przedstawicieli w rozgrywkach Ligi MistrzówLigi Europy i Ligi Konferencji.

Tego samego zdania jest prezes PZPN Cezary Kulesza, który skontaktował się już ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy, Andrijem Pawelko.

"Odbyłem dziś rozmowę z moim Przyjacielem Andrijem Pawelko, prezesem @uafukraine. W imieniu PZPN zaoferowałem, że jako federacja pomożemy w organizacji meczów rep. Ukrainy na terenie Polski, jeśli będzie taka potrzeba. Strona ukraińska przyjęła naszą ofertę" - czytamy na jego Twitterze.

W dalszej części wpisu podziękował ministrowi Bortniczukowi. "W tych trudnych momentach musimy być solidarni".

Piłkarz Legii Warszawa Ihor Kharatin dziękuje Polakom za wyrazy wsparcia dla jego ojczyzny w obliczu ataku Rosji na Ukrainę:

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także