more_horiz
Wiadomości

Oficjalnie: kolejne federacje idą w ślady Polski. Dania, Norwegia i Szwajcaria dołączają do bojkotu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 12:40
Angielska federacja piłkarska (FA) wydała komunikat, w którym zadeklarowała solidarność z Ukrainą i dodała, że nie zamierza grać z reprezentacją Rosji w żadnych rozgrywkach. Podobne stanowisko zajęły Walia i Albania. W poniedziałek dołączyły do nich federacje norweska, duńska i szwajcarska.
Reprezentacja Anglii nie zamierza grać z Rosją na jakimkolwiek poziomie
Reprezentacja Anglii nie zamierza grać z Rosją na jakimkolwiek poziomieFoto: shutterstock.com/Vlad1988

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od kilku dni. Agresorzy obecnie próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów, z którego ewakuowani są ludzie. 

Jasne stanowisko Anglików 

Anglicy uznali, że nie zamierzają legitymizować rosyjskich reprezentacji na żadnym z poziomów.

- W ramach solidarności z Ukrainą, z całego serca potępiając okrucieństwa, których dopuszcza się Rosja, FA potwierdza, że nie zagra z reprezentacją Rosji w żadnych międzynarodowych meczach w dającej się przewidzieć przyszłości. Dotyczy to wszystkich potencjalnych gier na każdym poziomie - pisze angielska federacja w oficjalnym komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Podobne stanowisko zajęła już wcześniej reprezentacja Polski. 

Na 24 marca zaplanowany jest półfinał barażu między Rosją a Polską, ale PZPN i polscy piłkarze stanowczo sprzeciwili się grze z tym rywalem. Podobnie zareagowały federacje Szwecji i Czech, które są w tej samej "ścieżce" barażowej i jedna z tych drużyn mogłaby zmierzyć się z Rosją w meczu decydującym o awansie do mundialu w Katarze.

- Nie wyobrażam sobie, żebyśmy za miesiąc wyszli na boisko, zapominając o tym, co się dzieje na Ukrainie i skupili się na sporcie. To jest nie do zaakceptowania - powiedział na antenie "Viaplay" kapitan reprezentacji Polski i napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski. 

Kolejne głosy sprzeciwu 

Podobne stanowisko zaczynają zajmować inni. 

"Walijska federacja zdecydowała, że Walia nie zagra żadnych meczów międzynarodowych przeciwko Rosji w najbliższej przyszłości, na żadnym poziomie rozgrywkowym" – napisano w oficjalnym komunikacie, który tamtejsza federacja wydała w niedzielę.

Również Albania zapowiedziała, że do czasu "zakończenia okupacji Ukrainy" nie weźmie udziału w meczach z Rosją. Te drużyny mają spotkać się w nowej edycji Ligi Narodów UEFA.

W niedzielę agencja prasowa AFP przekazała, że Francja w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę "skłania się do wykluczenia Rosji z mistrzostw świata" i zacytowała prezesa FFF Le Graeta z wywiadu dla gazety "Le Parisien".


- Świat sportu, a w szczególności futbolu, nie może pozostać neutralny. Z pewnością nie będę sprzeciwiał się wykluczeniu Rosji - przyznał Le Graet.

W poniedziałek do bojkotujących dołączyły reprezentacje Danii i Norwegii.

"Popieramy federacje, które ogłosiły, że nie będą grać przeciwko Rosji. W obecnej sytuacji Rosja jest państwem, które dokonało niesłychanej agresywnej inwazji na wolną i niepodległą Ukrainę" - napisał na Twitterze prezes duńskiego związku piłkarskiego, Jakob Jensen.

"Stoimy w tym samym szeregu co Szwecja, Polska i Czechy. Wykluczamy możliwość rozgrywania meczów z Rosją" - to już słowa jego norweskiego odpowiednika, Terjego Svendsena.

Szwajcarski ZPN także poinformował, że nie zamierza grać z Rosją.

"SFV potępia rosyjski atak na Ukrainę I NIE BĘDZIE RYWALIZOWAĆ Z ROSYJSKIMI REPREZENTANTAMI DO ODWOŁANIA" - poinformowano.

Czytaj także: 


Zobacz także

Zobacz także