more_horiz
Wiadomości

El. MŚ 2022: Cezary Kulesza nieugięty ws. meczu z Rosjanami. PZPN szuka sojuszników w Europie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 07:21
Prezes PZPN Cezary Kulesza tuż przed północą w niedzielę poinformował w mediach społecznościowych, że w związku "ze skandaliczną decyzją FIFA" związek wysłał pismo do wszystkich piłkarskich federacji w Europie. "Zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku" - dodał.
Cezary Kulesza nie zmienił swojego stanowiska w sprawie meczu z Rosjanami
Cezary Kulesza nie zmienił swojego stanowiska w sprawie meczu z Rosjanami Foto: PAP/Leszek Szymański

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

FIFA zawiodła 

Międzynarodowa Federacja Piłkarska ogłosiła w niedzielę, że mecze Rosjan mają odbywać się na neutralnym terenie, bez kibiców oraz flagi i hymnu rosyjskiego, a także bez używania nazwy "Rosja".

FIFA nie wyklucza jednak znacznie surowszych sankcji w najbliższym czasie, w tym potencjalnego wykluczenia z rozgrywek, jeśli sytuacja nie ulegnie szybkiej poprawie.

Dotychczasowe decyzje FIFA zostały jednak przyjęte w piłkarskiej Europie z rozczarowaniem.

Z Rosjanami nie zagrają 

24 marca polscy piłkarze mieli zagrać z Rosją w Moskwie w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata. PZPN już w sobotę zapowiedział, podobnie jak polscy piłkarze, że kadra Biało-Czerwonych - w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę - nie zamierza grać ze "Sborną".

W niedzielę polska federacja podtrzymała swoje zdecydowane stanowisko. A tuż przed północą prezes Cezary Kulesza poinformował o dalszych krokach.

"W związku ze skandaliczną decyzją FIFAPZPN wysłał dziś pismo do wszystkich federacji w Europie. Przedstawiliśmy w nim nasze stanowisko i zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku. Bo tylko zjednoczeni będziemy silni. Żadnej pobłażliwości dla rosyjskiej agresji na Ukrainę!" - napisał szef PZPN na Twitterze.

W niedzielny wieczór swój bojkot meczów z Rosjanami podtrzymali też Czesi i Szwedzi. Reprezentacje tych krajów zmierzą się w drugim półfinale barażowym. Jego zwycięzca miał grać z lepszym z pary Rosja - Polska w decydującym meczu o awans na mundial w Katarze.

Kolejne kraje nie chcą grać 

Tymczasem FIFA podkreśliła wcześniej, że jest w kontakcie z federacjami Polski, Czech i Szwecji.

"W związku ze zbliżającymi się barażami (...) FIFA przyjęła do wiadomości stanowiska wyrażane w mediach społecznościowych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej oraz Szwedzki Związek Piłki Nożnej i już nawiązała dialog ze wszystkimi tymi federacjami. FIFA pozostanie w bliskim kontakcie, aby wspólnie znaleźć odpowiednie i akceptowalne rozwiązania" - dodano.

Do bojkotu meczów z udziałem Rosjan dołączają inne związki. Angielska Federacja Piłkarska (FA) poinformowała w niedzielnym komunikacie, że nie będzie grała z Rosją w jakichkolwiek rozgrywkach międzynarodowych w "przewidywalnej przyszłości". Z Rosją nie zamierza grać także Walia.

Również Albania zapowiedziała, że do czasu "zakończenia okupacji Ukrainy" nie weźmie udziału w meczach z Rosją. Te drużyny mają spotkać się w nowej edycji Ligi Narodów UEFA.

Minister chce podjąć rozmowy z FIFA

Minister sportu Kamil Bortniczuk zaplanował na wtorek rozmowę z prezydentem FIFA Giannim Infantino. 

- Chcemy rozmawiać. Niewykluczone, że połączymy się i przeprowadzimy rozmowę online, natomiast jeśli będzie taka potrzeba, to jesteśmy gotowi stawić się w Zurychu i spotkać się z prezydentem FIFA - powiedział TVP Sport minister Bortniczuk, potwierdzając informację podaną wcześniej przez "Przegląd Sportowy" >>> WIĘCEJ

Ukraiński piłkarz Legii Warszawa Ihor Charatin dziękuje Polakom za wsparcie:

Czytaj także: 

/empe 

Zobacz także

Zobacz także