more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Zinczenko zaapelował do Rosjan: milczenie jest przestępstwem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 09:35
Ołeksandr Zinczenko jest kolejnym reprezentantem Ukrainy, który wypowiedział się na temat rosyjskiej inwazji na jego kraj. Zawodnik Manchesteru City wystosował emocjonalny apel. - Milczenie jest przestępstwem. Wiem, że w waszym kraju myślenie opozycyjne jest karane, ale kiedy opozycja staje się większością, zaczyna być władzą - napisał na Instagramie 25-letni piłkarz.
Ołeksandr Zinczenko po raz kolejny zaapelował do Rosjan w związku z wojną na Ukrainie
Ołeksandr Zinczenko po raz kolejny zaapelował do Rosjan w związku z wojną na UkrainieFoto: Shutterstock.com/Vitalii Vitleo

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Agresorzy próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów. 

Ołeksandr Zinczenko zaapelował do Rosjan: będziemy pukać do waszych drzwi z sankcjami

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Ołeksandr Zinczenko kilkukrotnie zabrał głos ws. wojny, która dotknęła jego ojczyznę. Ukrainiec tym razem zaapelował do rosyjskich piłkarzy. 

Cały czas głosimy prawdę. Jest kilka ważnych komunikatów, które chcę przekazać opinii publicznej, w szczególności dotyczy to obywateli kraju-agresora.

Był okres w mojej karierze piłkarskiej, kiedy grałem w FK Ufa. To było trudne, ale satysfakcjonujące półtora roku. Zawsze będę wdzięczny temu klubowi za wszystko, co dla mnie zrobił. Ale chcę podkreślić, że zostałem piłkarzem na Ukrainie. To w mojej ojczyźnie zdobyłem wykształcenie piłkarskie, szkoliłem się w akademiach i rozwijałem. Dlatego każdemu, kto mówi mi, że wychował mnie rosyjski futbol, chcę jeszcze raz powiedzieć - jestem wychowankiem akademii pięknego ukraińskiego miasta Donieck.

Idąc dalej… Argumentem niektórych jest to, że sportu nie należy mieszać z polityką. Rzeczywiście, sport nie powinien być częścią kampanii wyborczej, wyścigów partyjnych, promocji haseł czy platformą PR. Ale sport, jak każda sfera życia, nie może pomijać kwestii wojny, agresji i śmierci. Każdy musi walczyć ze złem, niezależnie od zawodu.

Dlaczego ukraińscy piłkarze domagają się sankcji piłkarskich wobec kraju-agresora? Czy naprawdę chcemy pozbawić Was możliwości robienia tego, co kochacie? Nie! Używamy wszelkich metod, aby powstrzymać państwo-agresora w jego okupacyjnych ambicjach. Zło musi być karane na wszystkich frontach dostępnych dla społeczeństwa. Będziemy pukać do waszych drzwi z sankcjami z jeszcze większą agresją niż wy, gdy przekroczycie z bronią granicę naszego państwa. Zaprzestanie okupacji jest głównym i jedynym celem wszystkich naszych działań.

I ostatnia sprawa. Rosyjskich piłkarzy śledzi wielomilionowa publiczność. Ludzie Was kochają, wspierają i słuchają Waszych słów. Dlatego milczenie jest przestępstwem. Wiem, że w waszym kraju myślenie opozycyjne jest karane, ale kiedy opozycja staje się większością, zaczyna być władzą. Dlatego wszyscy ludzie, którzy nie chcą śmierci i nienawiści na świecie, powinni głośno i wyraźnie o tym krzyczeć. Nie można bać się drobnych kar, gdy w grę wchodzi ludzkie życie.

Chwała Ukrainie!

Wojna na Ukrainie. Szewczenko, Jarmołenko, Konoplanka - apelują o zakończenie rosyjskiej agresji

Swój apel wystosował również były selekcjoner reprezentacji Ukrainy i legenda piłki Andrij Szewczenko. Mocne słowa wypowiedział również Andrij Jarmołenko, który wezwał rosyjskich piłkarzy, by w końcu przestali milczeć na temat tego, co się dzieje na Ukrainie. Jewhen Konoplanka przestrzegł przed Władimirem Putinem i zaznaczył, że to na pewno nie skończy się na Ukrainie. Z kolei pierwszym piłkarzem, który skrytykował inwazję Rosji na Ukrainę był napastnik Dynama Moskwa - Fiodor Smołow.  


>>> "Polska Piłka dla Ukrainy". Wspieramy Przyjaciół dotkniętych wojną


Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Czytaj także:

red/Twitter

Zobacz także

Zobacz także