more_horiz
Wiadomości

Katar 2022: CAS wydał wyrok w sprawie reprezentacji Rosji. "Sborna" pozbawiona złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 12:01
Kilka dni temu Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) otrzymał oficjalne odwołanie Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFU) od decyzji światowych (FIFA) i europejskich (UEFA) władz futbolu o wykluczeniu drużyn z tego kraju z międzynarodowych rozgrywek. W piątek CAS wydał wyrok w tej sprawie.
Piłkarska reprezentacja Rosji została wykluczona z międzynarodowych rozgrywek
Piłkarska reprezentacja Rosji została wykluczona z międzynarodowych rozgrywekFoto: Shutterstock.com/Alizada Studios

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Agresorzy próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów. 

CAS odrzucił wniosek Rosjan. Walkower dla Polski podtrzymany

Decyzja FIFA o przyznaniu Polsce walkowera za mecz z Rosją w barażach nie ulegnie już więc zmianie.

W poniedziałek 28 lutego FIFA i UEFA postanowiły usunąć "Sborną" oraz wszystkie rosyjskie kluby z rozgrywek, którymi zarządzają, ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. W czwartek strona rosyjska zapowiedziała złożenie apelacji w tej sprawie. Krajowe federacja odmówiły gry z Rosją, w tym PZPN. 

Ta kwestia była istotna dla reprezentacji Polski, która na 24 marca miała zaplanowany mecz pierwszej rundy baraży z Rosją o awans na MŚ w Katarze. Biało-Czerwoni zapowiedzieli już wcześniej, że bez względu na wszystko z tym rywalem nie zagrają - nawet gdyby nakazała im to FIFA, UEFA czy CAS, a niestawienie się na spotkaniu groziłoby walkowerem. Już wiadomo, że Polacy tego dnia zagrają towarzysko w Glasgow ze Szkocją. Wcześniej bojkot zapowiedziały też drużyny Czech i Szwecji. Zwycięzca tej pary zagra z Polską w drugiej, finałowej rundzie baraży.

Rosyjski związek kontra CAS

W miniony wtorek Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie opublikował informację na temat odwołania rosyjskiej federacji.

- Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) zarejestrował w dniu dzisiejszym odwołania rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (FUR) od decyzji podjętych w dniu 28 lutego 2022 r. przez Prezydium Rady FIFA (odwołanie FIFA) i Komitet Wykonawczy UEFA (odwołanie UEFA), (łącznie Zakwestionowane decyzje) o zawieszeniu udziału wszystkich rosyjskich drużyn i klubów w ich rozgrywkach do odwołania. Odwołanie FIFA zostało wniesione przeciwko Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), Unii Europejskich Związków Piłki Nożnej (UEFA), Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Szwedzkiemu Związkowi Piłki Nożnej, Czeskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Czarnogórskiemu Związkowi Piłki Nożnej oraz Maltańskiemu Związkowi Piłki Nożnej - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Rosjanie, którzy w oddzielnej apelacji odwołali się także od decyzji UEFA, zwrócili się wcześniej do CAS o uchylenie zaskarżonych decyzji i przywrócenie wszystkich rosyjskich klubów oraz reprezentacji do udziału w rozgrywkach FIFA i UEFA.

Decyzje światowej centrali to konsekwencja ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę, który trwa od 24 lutego.

Czytaj także:

red/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także