more_horiz
Wiadomości

MŚ Katar 2022: tyle PZPN otrzyma za awans. Milionowe premie dla uczestników mundialu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 14:23
Awans reprezentacji Polski do mistrzostw świata w Katarze to ogromny zastrzyk finansowy dla PZPN - co najmniej 10,5 miliona dolarów. Za samo zakwalifikowanie się do turnieju FIFA wypłaci każdemu uczestnikowi 2,5 mln dol., a kolejne 8 - za udział w fazie grupowej.
Robert Lewandowski cieszy się z awansu na mundial
Robert Lewandowski cieszy się z awansu na mundial Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Biało-Czerwoni wywalczyli awans dzięki wtorkowemu zwycięstwu w finale baraży w Chorzowie nad Szwedami 2:0. W półfinale nie musieli rywalizować, otrzymali zwycięstwo walkowerem za mecz z wykluczoną z rywalizacji Rosją.

Radość działaczy PZPN z awansu była ogromna, ale trudno się dziwić. To nie tylko sukces sportowy, ale również finansowy.

Miliony za awans na mistrzostwa świata 

Łączny fundusz nagród wypłacanych przez FIFA uczestnikom mundialu 2022 wynosi 450 milionów dolarów, z czego najlepszy zespół turnieju zarobi - razem z premią za awans do mistrzostw - 47,5 miliona.

Każda drużyna, która zakwalifikowała się do tegorocznych mistrzostw świata, otrzyma gwarantowaną sumę 2,5 miliona. Reprezentacje krajów, które odpadną już po fazie grupowej, zarobią dla swojej federacji kolejne 8 milionów, czyli łącznie 10,5 mln.

Awans do 1/8 finału to zwiększenie tej puli o kolejne cztery miliony dolarów, podobnie jak za awans do ćwierćfinału.

Wielkie premie dla najlepszych drużyn mundialu 

Jeszcze większe pieniądze czekają w następnych etapach. Drużyna, która przegra dwa mecze w strefie półfinałowej, czyli zajmie czwarte miejsce w , zarobi łącznie 22 miliony (nie licząc wspomnianej premii 2,5 za awans do turnieju).

Trzeci zespół mundialu w Katarze otrzyma w sumie 26 milionów, wicemistrz świata - 32 miliony, a triumfator - 45 milionów (plus wspomniane 2,5 mln).

Mistrzostwa świata odbędą się w dniach 21 listopada - 18 grudnia, a losowanie grup zaplanowano już na 1 kwietnia w Dosze.

Wypłaty dla uczestników mundialu w Katarze (w dolarach):
awans do turnieju - 2,5 miliona

premie za osiągnięcia w turnieju:

faza grupowa - 8 milionów
awans do 1/8 finału - 4 miliony (razem 12 mln)
awans do 1/4 finału - 4 miliony (16 mln)
4. miejsce - 6 milionów (22 mln)
3. miejsce - 4 miliony (26 mln)
2. miejsce - 6 milionów (32 mln)
1. miejsce - 13 milionów (45 mln)

Czytaj także:

/empe 

Zobacz także

Zobacz także