more_horiz
Wiadomości

Trzy kraje zawieszone przez FIFA. Nie ma wśród nich Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 15:07
Podczas 72. Kongresu FIFA światowa federacja podtrzymała zawieszenia dla krajowych związków Pakistanu, Zimbabwe i Kenii z powodu politycznej ingerencji w ich struktury. Wbrew medialnym spekulacjom nie odbyły się głosowania ws. wykluczenia rosyjskiej i białoruskiej federacji.
Gianni Infantino i premier Kataru podczas Kongresu FIFA
Gianni Infantino i premier Kataru podczas Kongresu FIFAFoto: PAP/EPA/NOUSHAD THEKKAYIL
  • FIFA podtrzymała zawieszenia dla Pakistanu, Zimbabwe i Kenii
  • W sprawie Rosji i Białorusi nie odbyło się nawet głosowanie
  • Prezydent FIFA Gianni Infantino po raz kolejny nie zdecydował się potępić rosyjskiej agresji na Ukrainę

Jeszcze w środę rosyjska prasa alarmowała, że FIFA może ukarać tamtejszy związek piłkarski za agresję kraju na Ukrainę. Wcześniej światowa federacja wykluczyła "Sborną" z rywalizacji w barażach o awans na MŚ 2022, natomiast UEFA zabroniła Spartakowi Moskwa startu w Lidze Europy. Ostatecznie Rosjanie, podobnie jak wspierający ich w wojnie Białorusini, pozostali w strukturach FIFA.

W sprawie wojny na Ukrainie prezydent FIFA Gianni Infantino ograniczył się jedynie do mglistego oświadczenia, w którym nie wskazał odpowiedzialnych za wybuch konfliktu. - Proszę, zakończcie konflikty, wojny, dla przyszłości naszej i naszych dzieci. Szukajcie dialogu z najgorszym wrogiem. Nie należy jednak być tak naiwnym, że piłka nożna może rozwiązać wszystkie problemy - powiedział.

Piłkarska centrala znaczną większością głosów podtrzymała natomiast zawieszenie federacji z Pakistanu, Zimbabwe i Kenii. Pakistański Związek Piłki Nożnej jest zawieszony od kwietnia 2021 roku. Odkryto, że zarządza nim administrator wyznaczony przez sąd. Z kolei federacją z Zimbabwe steruje rządowa Komisja Sportu i Rekreacji. Poprzedni działacze zostali zwolnieni pod zarzutem rzekomej korupcji. Podobna sytuacja wydarzyła się w Kenii.

Kongres uzasadnił wynik czwartkowego głosowania tym, że we wszystkich trzech przypadkach "nie zostały spełnione warunki do zniesienia poprzednich decyzji".

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Czytaj także:

bg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także