more_horiz
Wiadomości

Utytułowany rosyjski pływak Jewgienij Ryłow zdyskwalifikowany. Otwarcie popierał Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 11:14
Dwukrotny mistrz olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata w pływaniu Rosjanin Jewgienij Ryłow został zdyskwalifikowany na dziewięć miesięcy po udziale w wiecu poparcia dla Władimira Putina na stadionie Łużniki.
Jewgienij Ryłow ma na swoim koncie dwa złote medale olimpijskie z Tokio na 100 i 200 m st. grzbietowym. Rosjanin dwukrotnie zostawał mistrzem świata na dystansie 200 m st. grzbietowym
Jewgienij Ryłow ma na swoim koncie dwa złote medale olimpijskie z Tokio na 100 i 200 m st. grzbietowym. Rosjanin dwukrotnie zostawał mistrzem świata na dystansie 200 m st. grzbietowymFoto: Shutterstock.com/katacarix

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jasna decyzja FINA. Jewgienij Ryłow zdyskwalifikowany za poparcie Władimira Putina

Wiec propagandowy mający być wyrazem poparcia dla inwazji na Ukrainę odbył się 18 marca, a pięć dni później Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) wszczęła w tej sprawie postępowanie.

FINA wydała w czwartek jedynie krótki komunikat, w którym "przyjęła do wiadomości" decyzję panelu dyscyplinarnego o dyskwalifikacji Ryłowa. To pierwsze orzeczenie nie zostało dotychczas podane do publicznej wiadomości.

Podwójny mistrz olimpijski z Tokio raczej nie ucierpi z tego powodu bardziej niż jego rodacy oraz pływacy z Białorusi, których FINA wykluczyła ze wszystkich zawodów międzynarodowych do końca 2022 roku.

Wojna na Ukrainie. Jewgienij Ryłow stracił sponsora

W marcowym wiecu wzięło udział kilkoro innych czołowych rosyjskich sportowców, medalistów olimpijskich. Oprócz Ryłowa byli łyżwiarze figurowi Wiktoria Sinicyna, Nikita Kacałapow, Jewgienia Tarasowa i Władimir Morozow, biegacz narciarski Aleksander Bolszunow oraz gimnastyczki - bliźniaczki Dina i Arina Aweriny.

Większość zawodników, w tym Ryłow, została sfotografowana w kurtkach z literą "Z" na piersi. Litery tej nie ma w rosyjskim alfabecie, ale stała się symbolem wsparcia dla wojsk rosyjskich po tym, jak została użyta jako znacznik na pojazdach opancerzonych operujących na Ukrainie.

Z Ryłowem kontrakt sponsorski zerwała produkująca stroje pływackie firma Speedo.


Polskie Radio
tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+
. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także