more_horiz
Wiadomości

Oficjalnie: Michal Doleżal ma nową pracę. Znów będzie asystentem Horngachera

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 12:42
Niemiecka federacja narciarska (DSV) poinformowała, że były trener polskich skoczków Michal Doleżal został asystentem szkoleniowca niemieckiej kadry Stefana Horngachera. Tym samym Czech znowu będzie współpracował z Austriakiem, z którym spotkał się przed laty w naszym kraju. 
Michal Doleżal przez sześć lat pracował z polską kadrą
Michal Doleżal przez sześć lat pracował z polską kadrą Foto: Forum/Marcin Szkodzinski
  • Michal Doleżal od 2016 roku pracował w Polsce. Od trzech lat był głównym trenerem naszej kadry 
  • Słabszy sezon 2021/2022 sprawił jednak, że Polski Związek Narciarski nie przedłużył umowy z czeskim szkoleniowcem 

Michal Doleżal opuścił Polskę po sześciu latach 

Michal Doleżal ostatnie sześć lat spędził w Polsce. Od 2016 do 2019 roku czeski szkoleniowiec pracował jako asystent trenera kadry narodowej Stefana Horngachera. Gdy Austriak zdecydował się przejąć reprezentację Niemiec, jego miejsce zajął właśnie Doleżal.

Za kadencji Czecha sukcesów nie brakowało. Dawid KubackiKamil Stoch wygrywali prestiżowy turniej Czterech Skoczni, a Piotr Żyła został mistrzem świata na skoczni normalnej. Biało-Czerwoni wywalczyli też brązowe medale w zawodach drużynowych na mistrzostwach świata i mistrzostwach świata w lotach narciarskich.

Sezon 2021/2022 był jednak słabszy. Mimo zdobycia przez Kubackiego brązowego medalu w konkursie na normalnej skoczni podczas igrzysk olimpijskich, władze Polskiego Związku Narciarskiego nie zdecydowały się przedłużyć kontraktu z czeskim szkoleniowcem.

Nowym trenerem Biało-Czerwonych został Austriak Thomas Thurnbichler.

Doleżal i Horngacher znowu popracują razem 

Przyszłość Doleżala długo była niewiadomą. Trenera łączono z pracą w roli pierwszego szkoleniowca w słabszych reprezentacjach, takich jak Włochy czy pogrążone w kryzysie Czechy. W piątek DSV poinformowała jednak, że Michal Doleżal znowu będzie asystentem Stefana Horngachera. Tym razem w reprezentacji Niemiec. 

Naprawdę nie mogę się doczekać nowych zadań i pracy z całym zespołem. Niemieccy skoczkowie od lat należą do najlepszych na świecie i odnoszą wielkie sukcesy. Chcę wykorzystać swoje doświadczenie i know-how, aby przyczynić się do kontynuacji tej historii sukcesów - powiedział Michal Doleżal

Radości z ponownej współpracy nie ukrywał też Stefan Horngacher.

- Michal jest niezwykle kompetentnym i doświadczonym trenerem, który również pasuje do naszego zespołu jako osoba. Z niecierpliwością czekamy na przyszłą współpracę - zapewnił Austriak. 

Zatrudnienie Doleżala oznacza, że sztab szkoleniowy pierwszej kadry Niemiec na sezon 2022/2023 jest skompletowany. Asystentami Horngachera będą także Austriak Bernhard Metzler oraz Niemiec Paul Winter. 

Czytaj także:

/empe 

Zobacz także

Zobacz także