more_horiz
Wiadomości

30 lat temu zaginęła Wanda Rutkiewicz. Wystawa "Wanda w kadrze" w Muzeum Sportu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 07:00
Od 13 maja do 3 czerwca 2022 roku w Galerii-1 przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 będzie można obejrzeć nie tylko eksponaty związane z wyprawami, w których brała udział Wanda Rutkiewicz, ale również zdjęcia wykonane przez jej towarzyszy czy oryginalne dokumenty, m.in. listy, w których na bieżąco opisywała etapy wspinaczki.
Trwa rok Wandy Rutkiewicz -  Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowało wystawę Wanda w kadrze
Trwa rok Wandy Rutkiewicz - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowało wystawę "Wanda w kadrze"Foto: PR
  • Wanda Rutkiewicz to najwybitniejsza polska himalaistka - była pierwszą kobietą na K2, trzecią kobietą na Mount Evereście, pierwszym wspinaczem z Polski, który stanął na najwyższym szczycie świata
  • Jej zdyscyplinowanie, wytrwałość, upór pozwalały na osiągnięcie niespotykanych wcześniej sukcesów
  • Była doceniania przez rodaków, współtowarzyszy wspinaczek oraz władze, jednak za każde osiągnięcie płaciła cenę, ryzykując życie
  • Nie powróciła z ostatniej wyprawy. W maju 1992 roku zginęła podczas wejścia na Kanczendzongę (8598 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Indiach. Okoliczności jej śmierci wciąż owiane są tajemnicą
  •  Rok 2022 jest Rokiem Wandy Rutkiewicz

30 lat temu zaginęła Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz wspinać się zaczęła w polskich Sudetach, Tatrach, później szlifowała umiejętności w Alpach i podczas kolejnych azjatyckich wypraw w Pamir, Hindukusz czy wreszcie w Himalaje. Była uczestniczką wypraw kobiecych, również mieszanych, a także organizatorką i kierowniczką. 

Jej pierwsze sukcesy na ośmiotysięcznikach to wejścia na Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę i 
Gaszerbrum II i I. W 1990 roku rozpoczęła się jej Karawana do marzeń - dwuletni projekt zakładający zdobycie pozostałych ośmiu najwyższych gór Ziemi, niezwykle ambitny ze względu na tempo, niezależność od wielkich międzynarodowych wypraw i możliwości fizyczne.

Wyścig po Koronę Himalajów zakończył się jednak na zboczach Kanczendzongi, na jej dziewiątym ośmiotysięczniku… 

"Zginę w górach" - mówiła Wanda Rutkiewicz. I tak się stało - sąd uznał, że zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła. 

Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę... Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą...

Muzeum Sportu i Turystyki, którego patronem jest Polskie Radio, zaprasza do odkrycia tych wyjątkowych historii na wystawie "Wanda w kadrze", do obejrzenia sprzętu sportowego, ubrań i wyposażenia, którymi posługiwano się podczas ekstremalnych wypraw ponad 30, 40 lat temu oraz do udziału w projekcjach filmowych o Wandzie Rutkiewicz.

W Muzeum Sportu odbył się 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

ZAPIS WYDARZEŃ:


Więcej na kanale YouTube Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Czytaj także:

/red

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem