30 lat temu zaginęła Wanda Rutkiewicz. Wystawa "Wanda w kadrze" w Muzeum Sportu
Od 13 maja do 3 czerwca 2022 roku w Galerii-1 przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 będzie można obejrzeć nie tylko eksponaty związane z wyprawami, w których brała udział Wanda Rutkiewicz, ale również zdjęcia wykonane przez jej towarzyszy czy oryginalne dokumenty, m.in. listy, w których na bieżąco opisywała etapy wspinaczki.
2022-05-13, 07:00
- Wanda Rutkiewicz to najwybitniejsza polska himalaistka - była pierwszą kobietą na K2, trzecią kobietą na Mount Evereście, pierwszym wspinaczem z Polski, który stanął na najwyższym szczycie świata
- Jej zdyscyplinowanie, wytrwałość, upór pozwalały na osiągnięcie niespotykanych wcześniej sukcesów
- Była doceniania przez rodaków, współtowarzyszy wspinaczek oraz władze, jednak za każde osiągnięcie płaciła cenę, ryzykując życie
- Nie powróciła z ostatniej wyprawy. W maju 1992 roku zginęła podczas wejścia na Kanczendzongę (8598 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Indiach. Okoliczności jej śmierci wciąż owiane są tajemnicą
- Rok 2022 jest Rokiem Wandy Rutkiewicz
30 lat temu zaginęła Wanda Rutkiewicz.
Wanda Rutkiewicz wspinać się zaczęła w polskich Sudetach, Tatrach, później szlifowała umiejętności w Alpach i podczas kolejnych azjatyckich wypraw w Pamir, Hindukusz czy wreszcie w Himalaje. Była uczestniczką wypraw kobiecych, również mieszanych, a także organizatorką i kierowniczką.
Jej pierwsze sukcesy na ośmiotysięcznikach to wejścia na Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę i
Gaszerbrum II i I. W 1990 roku rozpoczęła się jej Karawana do marzeń - dwuletni projekt zakładający zdobycie pozostałych ośmiu najwyższych gór Ziemi, niezwykle ambitny ze względu na tempo, niezależność od wielkich międzynarodowych wypraw i możliwości fizyczne.
Wyścig po Koronę Himalajów zakończył się jednak na zboczach Kanczendzongi, na jej dziewiątym ośmiotysięczniku…
REKLAMA
"Zginę w górach" - mówiła Wanda Rutkiewicz. I tak się stało - sąd uznał, że zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła.
Muzeum Sportu i Turystyki, którego patronem jest Polskie Radio, zaprasza do odkrycia tych wyjątkowych historii na wystawie "Wanda w kadrze", do obejrzenia sprzętu sportowego, ubrań i wyposażenia, którymi posługiwano się podczas ekstremalnych wypraw ponad 30, 40 lat temu oraz do udziału w projekcjach filmowych o Wandzie Rutkiewicz.
W Muzeum Sportu odbył się 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz
REKLAMA
ZAPIS WYDARZEŃ:
Więcej na kanale YouTube Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Czytaj także:
- Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? "Nadal nie jestem pewien, czy nie popełniłem błędu"
- Wybitna polska alpinistka upamiętniona na Litwie
- TYLKO U NAS - Słuchowisko o Wandzie Rutkiewicz
- Wanda Rutkiewicz - kobieta zbudowana z ambicji
/red
REKLAMA
REKLAMA