more_horiz
Wiadomości

Proces Blattera i Platiniego. Złe samopoczucie przeszkodziło w rozprawie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 16:53
Zaplanowana na środę pierwsza rozprawa w procesie byłych szefów piłkarskich organizacji FIFA i UEFA Seppa Blattera oraz Michela Platiniego nie odbyła się z powodu złego samopoczucia jednego z oskarżonych.
Sepp Blatter (z prawej) stawił się w sądzie wraz ze swoim prawnikiem, ale nie składał zeznań
Sepp Blatter (z prawej) stawił się w sądzie wraz ze swoim prawnikiem, ale nie składał zeznań Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO CRINARI

86-letni Sepp Blatter, który ma poważne problemy kardiologiczne i w grudniu 2021 roku był przez ponad tydzień utrzymywany w stanie śpiączki, w środę nie był w stanie zeznawać. Skarżył się na ból w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem.

W tej sytuacji Federalny Sąd Karny w szwajcarskiej miejscowości Bellinzona odłożył rozprawę do czwartku, gdy pierwsze zeznania ma zacząć składać Michel Platini. Proces ma trwać do 22 czerwca, ogłoszenie wyroku powinno nastąpić 7 lipca.

Poważne zarzuty dla byłych szefów światowej piłki 

Blatter i Platini odpowiadają przed szwajcarskim sądem za korupcję, oszustwa, fałszerstwa i bezprawny przelew byłemu francuskiemu piłkarzowi dwóch milionów franków szwajcarskich.

Obaj byli działacze, którzy kiedyś blisko współpracowali, zaprzeczają, że dopuścili się złamania prawa. Twierdzą, że mieli ustną umowę w sprawie płatności, która dotyczyła prac doradczych w latach 1998-2002 byłego gwiazdora Juventusu i reprezentacji Francji. W wyniku tej afery Szwajcar zakończył swoje 17-letnie rządy w FIFA.

W przypadku uznania PlatiniegoBlattera za winnych, grozi im do pięciu lat więzienia.

- Jest to sprawa administracyjna i dotyczy wypłaty wynagrodzenia, które było należne i zostało prawidłowo zadeklarowane, odpowiednio rozliczone i zatwierdzone przez wszystkie należne organy FIFA - powiedział Szwajcar, który miał być przesłuchiwany jako pierwszy.

Platini i Blatter odeszli w niesławie 

Platini, który jako piłkarz poprowadził Francję do zwycięstwa w mistrzostwach Europy w 1984 roku, został zmuszony do opuszczenia stanowiska szefa UEFA w 2016 roku, a był typowany na następcę Blattera na stanowisku prezydenta FIFA.

Szwajcar, który odszedł w następstwie skandalu korupcyjnego, jaki wybuchł w FIFA w maju 2015 roku, sześć miesięcy później dostał od Komisji Etyki FIFA ośmioletni zakaz działalności w futbolu. Potem karę skrócono do sześciu lat. Identyczny wyrok dosięgnął Platiniego, jednak w jego przypadku później zredukowano go o połowę. Później przegrał również apelację w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Wybory w 2016 roku, do których ostatecznie Platini nie przystąpił, wygrał były sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino, kierujący światową centralą do dziś.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także