more_horiz
Wiadomości

PGE Ekstraliga. Prezes Stali Gorzów Marek G. zatrzymany przez policję! Klub wydał oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:22
Prezes klubu żużlowego Stal Gorzów Marek G. został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji - poinformował portal "Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto". Zespół PGE Ekstraligi wydał w tej sprawie oświadczenie.
Prezes Stali Gorzów Marek G. został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze. Klub wydał w tej sprawie oświadczenie
Prezes Stali Gorzów Marek G. został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze. Klub wydał w tej sprawie oświadczenieFoto: East News/Polska Press

PGE Ekstraliga. Prezes Stali Gorzów Marek G. zatrzymany przez CBŚ

W środę 8 czerwca Centralne Biuro Śledcze zatrzymało grupę kilku osób. W ich gronie znalazł się Marek G., prezes Stali Gorzów. Według informacji "Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto" sprawa może dotyczyć oszustw podatkowych. 

- Zatrzymanie ma związek ze sprawą dotyczącą możliwych przestępstw podatkowych na milionowe kwoty (ma chodzić o wyłudzanie VAT-u). Udało się nam też ustalić, że prezes G. został zatrzymany na terenie południowej Polski. Do czwartku 9 czerwca ma zostać podjęta decyzja o ewentualnym areszcie - czytamy na portalu. 

Wkrótce ma zostać podjęta decyzja o ewentualnym areszcie. Marek G. jest prezesem Stali Gorzów od 2019 roku. 

Zarzut "prania brudnych pieniędzy"

Prokurator wskazał, że Marek G. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy. - Według ustaleń prokuratorów na rachunek prowadzonego przez niego kantoru wymiany walut została przyjęta kwota ponad 66 milionów złotych pochodzącą z czynów zabronionych popełnionych przez grupę zajmującą się wystawianiem poświadczających nieprawdę faktur VAT - tłumaczył Marcin Saduś.

- Mężczyzna nie był członkiem grupy. Czyn ten z uwagi, iż podejrzany uczynił sobie z procederu stałe źródło dochodu, zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności. Prokurator złożył wniosek o zastosowanie wobec wyżej wymienionego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - zaznaczył. W czwartek sąd ma zdecydować, czy prezes klubu żużlowego Stal Gorzów zostanie tymczasowo aresztowany.

Według ustaleń Polskiej Agencji Prasowej podczas przesłuchania Marek G. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia. Wyjaśnienia te pozostają jednak w dużej sprzeczności z pozostałymi dowodami, które zgromadził prokurator, w tym wyjaśnieniami innych podejrzanych.

Śledztwo ws. "hurtowni faktur"

Podał, że pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. przestępstwa zbrodni fakturowej. - Zarzucany podejrzanym czyn fałszowania faktur ze znaczną kwotą należności – większą niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości i zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karę 25 lat pozbawienia wolności - podkreślił.

Zaznaczył, że ostatnie zatrzymania są już piątą realizacją w śledztwie dotyczącym tzw. "hurtowni faktur". - Grupa, którą kierował 61-letni Zbigniew D., działała w latach 2015 – 2019 na terenie całego kraju. Podejrzani zajmowali się wystawianiem faktur dotyczących sprzedaży gigantycznych ilości paliw płynnych, czym poświadczano nieprawdę, nie tylko w zakresie potwierdzenia transakcji, które w rzeczywistości nie miały miejsca, ale także w zakresie prawa nabywców do obniżenia podatków - przypomniał prokurator.

Klienci z branży paliwowej

- Według szacunków śledczych z Wydziału II ds. Przestępczości Finansowo–Skarbowej działając w ten sposób, grupa wystawiła ok. 5 tys. faktur na łączną kwotę ponad 2,06 miliarda zł, od których podatek VAT wynosił 387 mln zł. Klientami "hurtowni faktur" był krąg zaufanych osób z branży paliwowej, które dokonywały swoistego "zakupu" faktur na rzecz co najmniej pięciu spółek prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych. Dokonując zakupu "nabywcy" nie tylko w sposób nieuczciwy generowali koszty uzyskania przychodów, ale dokumentowali sprzedaż oleju napędowego poprzez stacje paliw, który pochodziły z nieustalonego źródła - tłumaczył.

- Śledztwo dotyczące tzw. "hurtowni faktur" opiera się w części na materiałach sprawy, o której Prokuratura Regionalna w Warszawie informowała w komunikacie z dnia 12 listopada 2020r. dotyczącym skierowania aktu oskarżenia przeciwko 52 członkom grupy przestępczej sprzedającej olej smarowy, jako olej napędowy - przekazał.

Stal Gorzów wydała oświadczenie:

Klub Sportowy Stal Gorzów konsekwentnie realizuje swoje cele sportowe na sezon 2022. Rywalizacja w PGE Ekstralidze, organizacja Speedway Grand Prix, a także przygotowanie sekcji piłki ręcznej do rozgrywek w Lidze Centralnej to najważniejsze priorytety dla władz klubu.

Klub Stal Gorzów pragnie poinformować, że ostatnie doniesienia medialne nie będą komentowane przez władze klubu, gdyż nie dotyczą działalności Stali Gorzów. Klub funkcjonuje normalnie. Zgodnie ze statutem decyzje mogą być podejmowane nadal bez przeszkód przez pozostałych członków zarządu klubu.

Rywalizacja na arenach sportowych zawsze była dla nas priorytetem i tak zostanie. Obecnie skupiamy się na najbliższym meczu ligowym w Ostrowie Wielkopolskim.

Prosimy również o powściągliwość w komentarzach. Przypominamy, że każdy obywatel do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie karnej korzysta z instytucji domniemania niewinności.

Zarząd Klubu
Stali Gorzów

***

W 8. kolejce PGE Ekstraligi Stal Gorzów zmierzy się na wyjeździe z Arged Malesą Ostrów. Mecz zaplanowano na piątek 10 czerwca o godz. 20.30. 

Czytaj także:

red/Gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/Stalgorzow.pl/PAP

Zobacz także

Zobacz także