more_horiz
Wiadomości

MŚ Katar 2022: bez alkoholu na stadionach! "Negocjacje są finalizowane"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 09:30
Jak poinformowała agencja Reuters, kibice podczas piłkarskich MŚ Katar 2022 nie będą mogli kupić alkoholu w czasie meczów. Planuje się natomiast umożliwienie im nabycie piwa przed i po niektórych spotkaniach.
Według informacji agencji Reuters, kibice podczas tegorocznych piłkarskich MŚ w Katarze nie będą mogli kupić alkoholu w czasie meczów
Według informacji agencji Reuters, kibice podczas tegorocznych piłkarskich MŚ w Katarze nie będą mogli kupić alkoholu w czasie meczówFoto: Shutterstock.com/Fotos593

Tegoroczne mistrzostwa po raz pierwszy odbędą się w kraju muzułmańskim, gdzie sprzedaż alkoholu jest poddana ścisłym restrykcjom. To wyzwanie dla FIFA, sponsorowanej m.in. przez znany światowy browar. Dlatego od wielu miesięcy prowadzone są rozmowy na temat poluzowanie katarskich przepisów w czasie mundialu.

MŚ Katar 2022. Stadiony bez alkoholu. Trwają negocjacje

- Negocjacje są finalizowane, a obecnie dyskusja zmierza do tego, by umożliwić fanom picie piwa przed meczem i po opuszczeniu stadionu, ale nie podczas spotkania i na trybunach - poinformowało źródło Reutera.

Picie piwa nieodłącznie wiąże się z meczami piłkarskimi i jest częścią kibicowskiej tradycji. Dlatego przed mistrzostwami świata w 2014 roku Brazylia pod naciskiem FIFA zniosła zakaz spożywania alkoholu na stadionach.

W Katarze prawdopodobnie będzie to niemożliwe, ponieważ w tym kraju sprzedaż alkoholu jest ściśle limitowana, chociaż nie całkowicie zakazana, jak w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej. Obcokrajowcy mogą kupić alkohol na własny użytek w jedynym w kraju sklepie na obrzeżach Dauchy. Można się napić także w kilku licencjonowanych klubach i hotelach, chociaż tam za kufel piwa trzeba zapłacić 18 dolarów.

Według planów, do których dotarł Reuters, kibice będą mogli kupić piwo w określonych godzinach w niektórych częściach strefy kibica w parku Al Bidda w Dausze. Alkohol ma być również dostępny w przygotowywanej na piaszczystej, otoczonej trzymetrowym murem działce, gdzie m.in. będzie można posłuchać muzyki techno. Na razie nie wiadomo, jakie będą obowiązywały ceny.

Reprezentacja Polski na MŚ Katar 2022

Przypomnijmy, że Polacy awansowali do MŚ Katar 2022 po zwycięstwie w finale baraży ze Szwecją (2:0) na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Bramki zdobyli Robert Lewandowski, z rzutu karnego, i Piotr Zieliński. 

W swoim pierwszym spotkaniu grupy C reprezentacja Polski zagra 22 listopada z Meksykiem (godz. 17.00 - Ad-Dauha). Cztery dni później Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską (14.00 - Ar-Rajjan), a 30 listopada - z Argentyną (20.00 - Ad-Dauha).


Jak wygląda harmonogram mundialu?

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 odbędą się w dniach 21 listopada - 18 grudnia. Tegoroczna rywalizacja będzie ostatnim mundialem, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku o Puchar Świata FIFA, zagra 48 reprezentacji narodowych. 

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrz globu będzie znany dzień później.


Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także