more_horiz
Wiadomości

Lekkoatletyczne MŚ Eugene 2022: Anna Kiełbasińska powiedziała "nie" sztafecie mieszanej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 20:54
- Nie będę biegać w sztafecie mieszanej 4x400 m podczas mistrzostw świata w Eugene - oświadczyła Anna Kiełbasińska. Podkreśliła, że wcześniej była zapewniana o występie w finale tej konkurencji, a nie konieczności dwóch biegów jednego dnia.
Anna Kiełbasińska nie wystartuje w sztafecie mieszanej
Anna Kiełbasińska nie wystartuje w sztafecie mieszanejFoto: Iwanczuk/Sport/REPORTER/East News

>>> Mistrzostwa świata w Eugene w stanie Oregon potrwają do poniedziałku 25 lipca. W USA są nasi sprawozdawcy Cezary Gurjew i Rafał Bała, ich relacji można słuchać na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia

Chodzi o nowe przepisy

Zamieszanie związane z występem polskiego miksta w Eugene związane jest z nowym regulaminem tej konkurencji. Zakłada on, że trenerzy mogą po eliminacjach wymienić zaledwie jednego zawodnika z czteroosobowego składu.

- Od ponad dwóch tygodni wiem o nowych zasadach obowiązujących w biegu sztafetowym mikstów. Zasady te mówią, że każda z drużyn będzie miała prawo wymienić tylko 25 procent swojego składu z eliminacji do finału, czyli jednego zawodnika. W dwóch rozmowach pomiędzy mną a trenerem kadry sztafety 4x400 m Aleksandrem Matusińskim zostałam poinformowana oraz zapewniona, że wystawi mnie tylko na finał sztafety mieszanej. Powiedział, żebym przekazała tę informacje swojemu trenerowi, byśmy mogli ustalić przygotowania pod mistrzostwa - napisała Kiełbasińska w oświadczeniu przesłanym dziennikarzom obsługującym mistrzostwa świata w Eugene.

Dodała, że nie była zdziwiona taką decyzją i w pełni ją akceptowała, gdyż przez ostatnie lata nigdy nie biegała dwa razy z rzędu w sztafecie.

- Wtedy słyszałam od trenera, że to dla mnie za dużo. Wczoraj podczas zebrania sztafety mieszanej - po treningu - nagle usłyszałam, że sztab szkoleniowy dopiero co odkrył, że światowa federacja zmieniła zasady i w takim razie ja mam biegać w obydwu biegach sztafety mieszanej 4x400m - kontynuowała.

Kiełbasińska ma napięty harmonogram

Jak wskazała, powiedziała trenerowi, że może zgodzić się jedynie na jeden bieg, jak do tej pory się umawiali i jak jest do tego przygotowana na godziny przed startem.

- Na mistrzostwach świata czekają mnie również biegi indywidualne na 400 m oraz sztafeta damska 4x400m - eliminacje i finał. Za cztery tygodnie mamy mistrzostwa Europy, w których będę biegać 400m indywidualnie oraz mam nadzieje w sztafecie damskiej 4x400m, co do których mam również wysokie oczekiwania. Po moim oświadczeniu, że będę biegała w sztafecie mieszanej tylko raz, trener Matusiński zdecydował dzisiaj rano, że w ogóle nie będę brała udziału w tym biegu - przekazała Kiełbasińska.

Podkreśliła, że jest jej przykro, ale szanuje tę decyzję i życzy całej drużynie powodzenia.

Eliminacje sztafety mieszanej 4x400 m zaczną się o godzinie 20.45 czasu polskiego. Polska wystąpi w składzie Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic. Kiełbasińska miała w tym roku drugi wynik z kadry pań na 400 m - 50,28. Polacy rok temu w Tokio zdobyli złoty medal igrzysk olimpijskich w tej konkurencji.

MŚ Eugene 2022. Wojciech Nowicki szykuje się na lekkoatletyczne MŚ:

Czytaj także:

Zdjęcie

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także