Liga Konferencji: Lech Poznań pokonał Víkingur Reykjavík. Horror przy Bułgarskiej, mistrz Polski z awansem!

2022-08-11, 23:00

Piłkarz Lecha Poznań Filip Marchwiński (P) cieszy się z gola podczas rewanżowego meczu 3. rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji z Vikingurem Reykjavik. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Mistrz Polski Lech Poznań wygrał po dogrywce dwumecz z islandzkim Víkingurem Reykjavík w trzeciej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji UEFA. W kolejnej fazie "Kolejorz" zagra z luksemburskim zespołem F91 Dudelange, który odpadł z kwalifikacji Ligi Europy. Wcześniej awans zapewnił sobie również Raków Częstochowa.

W pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji UEFA Lech Poznań niespodziewanie przegrał na wyjeździe z mistrzem Islandii Víkingurem Reykjavík 0:1. Wcześniej podopieczni Johna van den Broma wyeliminowali gruzińskie Dinamo Batumi.

Lech Poznań - Víkingur Reykjavík. Mistrz Polski wymęczył awans w eliminacjach Ligi Konferencji

Lech Poznań od pierwszych minut musiał odrabiać straty z pierwszego spotkania w stolicy Islandii. Piłkarze Víkingura Reykjavík wyszli ofensywnie nastawieni na mecz przy Bułgarskiej.

Już na samym początku starcia w Poznaniu podwyższyć wynik dwumeczu mógł Ari Sigurpálsson, ale pomylił się minimalnie. Nie była to jedyna akcja mistrza Islandii - zaledwie chwilę później groźny strzał gości mógł zaskoczyć Filipa Bednarka, który tylko wzrokiem odprowadził futbolówkę, mijającą słupek "Kolejorza".

Cały czas na bramkę mistrza Polski naciskał Vikingur. Kolejną szansę miał Erlingur Agnarsson, ale nie był w stanie pokonać z bliskiej odległości Bednarka. Podopieczni Johna van den Broma nie mogli znaleźć sposobu na ekipę przyjezdnych.

Szczęście odwróciło się do gospodarzy w 31. minucie, kiedy prowadzenie lechitom dał Mikael Ishak. Dzięki bramce "Kolejorz" wyrównał wynik dwumeczu z Vikingurem i wrócił do gry o awans do kolejnej rundy kwalifikacji LK.

Jeszcze przed przerwą Lech podwyższył wynik na 2:0, dzięki bramce Kristoffera Velde, który nie dał szans golkiperowi mistrza Islandii.

Potrzebna dogrywka. Mistrz Islandii zaskoczył "Kolejorza"

Tempo meczu Lecha za Vikingurem znacznie spadło w drugiej połowie. Dużo akcji toczyło się w środku pola. "Kolejorz" spokojnie operował piłką, mając przewagę dwubramkową i awans do kolejnej fazy eliminacji LK.

Okazji doczekali się również piłkarze mistrza Islandii. Na bramkę Bednarka uderzał Davíð Örn Atlason, ale piłka przelciała obok słupka.

W końcówce spotkania w Poznaniu po jednej z ofensywnych akcji uderzył Ishak, ale futbolówka zatrzymała się na słupku bramki mistrza Islandii. Gospodarze wyraźnie przycisnęli pod koniec spotkania. Dwie świetne okazje miał Amaral, ale po żadnej z nich nie udało się pokonać Ingvara Jónssona.

Wydawało się, że mecz zakończy się awansem Lecha po 90 minutach. Jednak w jednej z ostatnich akcji Danijel Djuric zdobył bramkę dla mistrza Islandii, która dała dogrywkę.

Horror w Poznaniu

Pierwsza część dogrywki ułożyła się po myśli podopiecznych van den Broma. W 95. minucie z dystansu przyłożył Filip Marchwiński, który nie dał większych szans bramkarzowi gości i przybliżył Lecha do awansu.

Po zmianie stron szczęście nie dopisało drużynie gości. Prócz straty bramki przed przerwą, chwilę po wznowieniu gry drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Júlíus Magnússon, który osłabił Vikingura na ostatnie minuty meczu.

W 117. minucie Alfonso Sousa nie wykorzystał rzutu karnego, który został odgwizdany po zagraniu przez rywala piłki ręką. Chwilę później Portugalczyk zrehabilitował się jednak i pokonał bramkarza, pieczętując awans mistrza Polski.

Lecha Poznań - Dudelange. Kiedy i o której mecz IV rundy eliminacji Ligi Konferencji?

W kolejnej fazie "Kolejorz" zagra z luksemburskim zespołem Dudelange, który przegrał dwumecz III rundy kwalifikacji Ligi Europy ze szwedzkim Malmoe FF. W pierwszym spotkaniu 22-krotny mistrz Szwecji pokonał u siebie gości 3:0. W rewanżu był remis 2:2. Pierwsze spotkanie Lech Poznań zagra u siebie.

Spotkania IV rundy LK odbędą się 18 i 25 sierpnia.

Prócz Lecha o fazę grupową Ligi Konferencji gra również Raków Częstochowa, który wygrał dwumecz ze słowackim Spartakiem Trnawa 3:0 i zameldował się w czwartej rundzie kwalifikacji. W kolejnej fazie "Medaliki" zagrają ze Slavią Praga, która wyeliminowała Panathinaikos Ateny.

Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin odpadły z walki o Ligę Konferencji

O Ligę Konferencji grały również Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin, które jednak odpadły z rozgrywek po przegranych dwumeczach odpowiednio z Rapidem Wiedeń i Broendby IF.

W poprzednim premierowym sezonie LK triumfowała AS Roma, która pokonała w finale Feyenoord 1:0.

Finał drugiej edycji Ligi Konferencji odbędzie się na Stadionie Sinobo w Pradze.

Lech Poznań – Vikingur Reykjavik 4:1 (2:1, 2:0)

Bramki: 1:0 Mikael Ishak (32), 2:0 Kristoffer Velde (44), 2:1 Danijel Djuric (90+5), 3:1 Filip Marchwiński (96), 4:1 Afonso Sousa (119).

Żółte kartki – Lech Poznań: Radosław Murawski, Joel Pereira, Michał Skóraś, Filip Marchwiński, Alan Czerwiński. Vikingur Reykjavik: Pablo Punyed, Julis Magnusson, David Orm Atlason.

Czerwona kartka - Vikingur Reykjavik: Julius Magnusson (za dwie żółte w 111 minucie).

Lech Poznań: Filip Bednarek – Joel Pereira, Alan Czerwiński, Antonio Milić (50. Filip Dagerstal), Pedro Rebocho (101. Barry Douglas) – Kristoffer Velde (68. Nika Kwekweskiri), Radosław Murawski (87. Filip Marchwiński), Joao Amaral (87.Afsonso Sousa), Jesper Karlstroem, Michał Skóraś – Mikael Ishak (101. Filip Szymczak).

Vikingur Reykjavik: Ingvar Jonsson – Karl Gunnarsson, Oliver Ekroth, Kyle McLagan, Logi Tomasson (46. David Orm Atlason) – Erlingur Agnarsson, Julius Magnusson, Pablo Punyed, Viktor Andrason (74. Bimir Snaer Ingason) - Helgi Gudjonsson (46. Danijel Djurisic), Ari Sigurpalsson (114. Arnor Borg Gudjohnsen).

Sędziował: Julian Weinberger (Austria). Widzów: 12 555. W 118. minucie Afonso Sousa nie wykorzystał rzutu karnego; Ingvar Jonsson obronił.