more_horiz
Wiadomości

MŚ Katar 2022: Peter Schmeichel krytykowany za pracę dla Katarczyków. "Niczego się nie nauczył"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 12:31
Legendarny duński bramkarz Peter Schmeichel znalazł się ogniu ostrej krytyki medialnej, po tym jak został ekspertem katarskiej telewizji podczas piłkarskich mistrzostw świata.
Peter Schmeichel po zakończeniu kariery piłkarskiej został ekspertem telewizyjnym
Peter Schmeichel po zakończeniu kariery piłkarskiej został ekspertem telewizyjnym Foto: Forum/Cover Images/PinPep
  • Przed czterema laty Peter Schmeichel pracował dla Russia Today, a nawet spotkał się z Władimirem Putinem 
  • Według oceny duńskich mediów, legendarny bramkarz niczego się nie nauczył i postanowił promować kolejną dyktaturę 

Najpierw Rosja, teraz Katar 

Duńczyk już przed czterema laty podczas mundialu w Rosji był komentatorem rosyjskiego kanału Russia Today i został zaproszony na Kreml, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem. Po agresji Rosji na Ukrainę w mediach natychmiast pojawiły się zdjęcia, jak wita się z prezydentem Rosji i je z nim ciastka.

W mediach został wtedy ostro zaatakowany i oskarżony, że sprzedał ciało i duszę Rosji. Teraz media skomentowały, że ponownie bez żadnych moralnych skrupułów zrobił to samo dla promocji dyktatury katarskiej.

Peter Schmeichel będzie jednym z ekspertów kanału BeIn Sports razem z byłymi gwiazdami futbolu, m.in. Kaką, Alessandro del Piero, Gary Neville'em i Davidem Villą oraz trenerem Arsene'm Wengerem.

Zdaniem duńskich mediów jest to kompromitacja, ponieważ Dania konsekwentnie krytykuje Katar za łamanie praw człowieka, nieludzkie warunki zagranicznych robotników, którzy budowali stadiony oraz znacznie ograniczone prawa kobiet.

Brian Laudrup też był krytykowany

Wcześniej we wrześniu kanał duńskiej telewizji TV2 zwolnił w trybie natychmiastowym inną legendę duńskiego futbolu Briana Laudrupa, który miał na jego antenie komentować mundial, za udział w kampanii reklamowej promującej Dubaj jako wspaniałe miejsca do życia. Również dziennik "Politiken" zerwał kontrakt z byłym piłkarzem z tego samego powodu.

Laudrup tłumaczył się, że MŚ w Katarze to wielkie światowe wydarzenie. - To nie ja zdecydowałem, że MŚ odbędą się tutaj, lecz FIFA, a dla mnie futbol jest najważniejszy - wyjaśnił.

Wywołało to w duńskich mediach niesmak, ponieważ kraje skandynawskie od początku były sceptyczne co do wyboru gospodarza MŚ i cały czas zwracają uwagę na brak demokracji i łamanie praw człowieka, zarówno w Katarze, jak i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Schmeichel "niczego się nie nauczył"?

Schmeichel odmówił komentarzy, lecz po swojej współpracy z Russia Today tłumaczył, że interesuje się tylko sportem, a nie polityką i nie widział w przyjęciu tego typu pracy nic niestosownego.

"W marcu po wybuchu wojny w Ukrainie podkreślał, że bardzo tego żałuje, lecz jak widać niczego się nie nauczył i brnie dalej, upadając coraz niżej" - skomentowała dziennik "Ekstrabladet".

58-letni Peter Bolesław Schmeichel jest ojcem obecnego bramkarza reprezentacji Danii, Kaspera. W latach 1987-2001 rozegrał w drużynie narodowej 129 meczów. Grał w Manchesterze United (1991-1999), Sportingu Lizbona (1999-2001), Aston Villa (2001-2002) i Manchesterze City (2002-2003).

Czytaj także:

/empe, PAP  

Zobacz także

Zobacz także