Korupcja w niższych ligach? PZPN wydał komunikat
Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) zabrał głos w sprawie informacji medialnych dotyczących możliwości popełnienie przestępstw związanych z meczami w niższych ligach, będącymi przedmiotem zakładów bukmacherskich, tzw. "match fixing".
2022-11-08, 18:00
Informację o korupcji w niższych ligach przekazał "TVP Sport", publikując na swoim portalu obszerny artykuł autorstwa Mateusza Migi. W korupcję na niższych szczeblach ligowych mają być zamieszane również osoby spoza Polski.
Korupcja w niższych ligach? PZPN zareagował na informacje z mediów
"TVP Sport" jako przykład podejrzanego spotkania podaje rozegrany w sobotę 5 listopada mecz GKS Jastrzębie - Olimpia Elbląg (II liga). Według pragnącego zachować anonimowość byłego pracownika jednego z dużych europejskich bukmacherów istnieje duże prawdopodobieństwo, że mecz został ustawiony.
Informator TVP Sport twierdzi, że niższymi ligami w Polsce zainteresowały się mafie piłkarskie, które wcześniej działały m.in. na Ukrainie. - W piłce nożnej długo był spokój, ale mam informacje, że po wybuchu wojny na Ukrainie pewni ludzie przenieśli się do Polski. Rosja jest poza rynkiem, a Ukrainą sportowo teraz nikt się nie interesuje - twierdzi.
Podobny problem mają mieć również Szwedzi, Austriacy, Czesi czy Chorwaci. Match-fixing w niższych ligach jest zatem przestępstwem, które dotyczy wielu europejskich rozgrywek i może być trudny do wykrycia. - To szara strefa, z którą bardzo trudno walczyć - podkreśla rozmówca TVP Sport.
REKLAMA
Na sytuację zareagował PZPN, który wydał komunikat w tej sprawie.
Treść komunikatu na oficjalnej stronie PZPN:
1. Polski Związek Piłki Nożnej od końcowej fazy sezonu 2021/2022 obserwuje zwiększoną działalność międzynarodowych grup przestępczych, które usiłują w nieuczciwy sposób uzyskać wpływ na przebieg meczów piłkarskich lub zdarzenia boiskowe, będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, w szczególności w niższych klasach rozgrywkowych.
2. Rzecznik Dyscyplinarny PZPN w komunikacie z 27 czerwca 2022 r. przestrzegał przed powyższymi zagrożeniami i zwracał uwagę – w szczególności klubom piłkarskim – na zwiększoną liczbę podejrzanych zakładów bukmacherskich w III lidze i niższych klasach rozgrywkowych w końcowej fazie sezonu 2021/2022.
REKLAMA
3. Od wielu lat mecze Ekstraklasy oraz I ligi są analizowane przez szwajcarską firmę SPORTRADAR pod kątem ryzyka związanego z zakładami bukmacherskimi. W tych meczach ryzyko "match-fixingu" zostało jak dotychczas, skutecznie zminimalizowane.
4. Od sezonu 2022/2023 mecze piłkarskie również II ligi oraz III ligi, a także CLJ, będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, formalnie podlegają analizie firmy SPORTRADAR na podstawie umowy zawartej w sierpniu br.
5. W celu zmniejszenia ryzyka związanego z "match-fixingiem" w Polsce Rzecznik Dyscyplinarny PZPN przekazał we wrześniu 2022 r. polskim organom ścigania informacje dotyczące jedenastu meczów piłkarskich w celu prowadzenia stosownego postępowania karnego, w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstw określonych w art. 46-47 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie.
6. Otrzymane w sezonie 2022/2023 raporty SPORTRADAR Universal Fraud Detection System ("UFDS") potwierdzają zainteresowanie meczami polskich drużyn, w szczególności w rozgrywkach III ligi, przez osoby biorące udział w zakładach bukmacherskich prowadzonych w szczególności w Azji.
REKLAMA
7. Polski Związek Piłki Nożnej wyraża pełną gotowość współpracy z organami ścigania w zakresie przeciwdziałania zjawisku ustawiania meczów piłkarskich.
8. Informacje zawarte w ostatnich doniesieniach medialnych będą przedmiotem wnikliwej analizy oraz postępowań wyjaśniających prowadzonych przez Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN. Zostaną również, po dokonaniu weryfikacji przedstawionych informacji, przekazane do organów ściągania.
9. Kluby piłkarskie, których mecze – z uwagi na podejrzane zakłady bukmacherskie – mogą wskazywać na "match-fixing", muszą niezwłocznie podjąć działania zmierzające do uświadomienia zawodnikom ewentualnej odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz karnej w przypadku stwierdzenia "match-fixingu". PZPN oczekuje od tych klubów jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.
10. Udział w meczach piłkarskich, w których dowody – w szczególności raporty UFDS – wskazują na przewinienie "match-fixingu", może być podstawą do poniesienia przez kluby piłkarskie odpowiedzialności dyscyplinarnej na podstawie Art. 116 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w związku z Art. 107 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, który w takim przypadku przewiduje m.in. karę dyscyplinarną w postaci przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej.
REKLAMA
Czytaj także:
- Ekstraklasa: gwiazda ligi zostaje. Mikael Ishak na dłużej w Lechu Poznań!
- Ekstraklasa: Piotr Stokowiec zwolniony z Zagłębia Lubin. Czas na Fornalika?
red/PZPN/TVP Sport/PolskieRadio24.pl
REKLAMA