more_horiz
Wiadomości

Paryż 2024. Finał turnieju olimpijskiego tenisistów do trzech wygranych setów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 08:18
Finałowy mecz olimpijskiego turnieju tenisistów w Paryżu na kortach im. Rolanda Garrosa zostanie rozegrany w formule do trzech wygranych setów, a nie - jak było ostatnio w igrzyskach w Tokio i jak zapowiadano wcześniej w odniesieniu do 2024 roku - do dwóch.
Finał olimpijskiego turnieju w tenisa odbędzie się na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu
Finał olimpijskiego turnieju w tenisa odbędzie się na kortach im. Rolanda Garrosa w ParyżuFoto: Shutterstock.com/Leonard Zhukovsky

W pozostałych meczach singlistów podczas igrzysk, w tym o brązowy medal, rywalizacja toczyć się będzie w skróconej formule, czyli do dwóch zwycięskich setów - poinformował portal insidethegames.biz.

Paryż 2024. Finałowy turniej tenisistów do trzech wygranych setów

W Tokio olimpijskie złoto wywalczył Niemiec Alexander Zverev, który w finale pokonał reprezentanta Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Karena Chaczanowa 6:3, 6:1. Brąz zdobył Hiszpan Pablo Carreno Busta.

W stolicy Francji po raz pierwszy od igrzysk w Barcelonie (1992) olimpiskie mecze singlistek, singlistów oraz rywalizacje w deblach i mikście odbędą się na nawierzchni ceglanej.

Tenis wszedł do programu pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach (1896), a cztery lata później w Paryżu po raz pierwszy o medale walczyły kobiety. Po kolejnych igrzyskach w stolicy Francji, w 1924 roku, zniknął z olimpijskiej rodziny sportowej. Władze MKOl uznały bowiem, że występy zawodowców otrzymujących pieniądze za grę nie mogą mieć miejsca w imprezie, której celem jest niekomercyjna rywalizacja sportowa.

Na olimpijskie korty sportowcy uprawiający tę dyscyplinę wrócili dopiero podczas olimpiady w Seulu (1988) i od tego czasu o medale igrzysk walczą największe gwiazdy światowego tenisa.

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku.  


Czytaj także:

red/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także