PŚ w Zakopanem: ilu Polaków wystąpi w konkursie?

2023-01-12, 10:00

Piotr Żyła na skoczni w Zakopanem. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Polscy skoczkowie przygotowują się do jednych z najważniejszych dni sezonu. Konkursowy weekend w Zakopanem, jak zawsze będzie prawdziwym świętem skoków narciarskich. W piątkowych kwalifikacjach weźmie udział sześciu Polaków.

Na relacje z PŚ w Zakopanem zapraszamy do radiowej Jedynki, a także na strony portalu polskieradio24.pl. oraz do naszych mediów społecznościowych. Pod Wielką Krokwią będą nasi wysłannicy – Paweł Majewski z Polskiego Radia 24 oraz Andrzej Grabowski z Programu 1 Polskiego Radia.

W piątek o 15:30 ma się rozpocząć oficjalny trening, a o 18:00 kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata. W sobotę odbędzie się - pierwsza tej zimy - rywalizacja drużyn narodowych.

O miejsce w konkursie powalczą Jan Habdas (bez punktów w PŚ), Aleksander Zniszczoł (2 punkty, 55. miejsce w klasyfikacji generalnej) i Paweł Wąsek (116 punktów, 25. miejsce). Pewni udziału w niedzielnych zawodach są nasi najlepsi skoczkowie - Kamil Stoch (265 pkt, 9. miejsce), Piotr Żyła (549 pkt., 5. miejsce) oraz lider Pucharu Świata - Dawid Kubacki (930 punktów).

Dawid Kubacki: wystarczy jeden skok, aby sobie wszystko przypomnieć (IAR) 0:35
+

Kilka dni temu pojawiły się niepokojące informacje, że Stoch przechodzi grypę z typowymi objawami, w tym wysoką gorączką.

Thomas Thurnbichler zdecydowanie zaprzeczył jakoby była to aż tak silna infekcja.

- Oczywiście Kamil jest osłabiony, ale dzisiejszy trening odbył bez problemu. Nie ma go tu z nami, bo dostał zalecenie odpoczynku i regeneracji. Nie ma jednak przeciwwskazań do startu - powiedział austriacki szkoleniowiec.

Przed rokiem w Zakopanem polska ekipa - bez kontuzjowanego Stocha i Dawida Kubackiego, którego z udziału wykluczył pozytywny test na COVID-19 - zajęła szóste miejsce. Zwyciężyła Słowenia przed Niemcami i Japończykami.

Dawid Kubacki liczy na podium w konkursie indywidualnym (IAR) 0:25
+

Indywidualnie najlepszy z Biało-Czerwonych Żyła był 17. Zawody wygrał Norweg Marius Lindvik, a kolejne miejsca zajęli Niemiec Karl Geiger i Słoweniec Anze Lanisek.