more_horiz
Wiadomości

COS OPO Zakopane rośnie w siłę. Hala i tor łyżwiarski mają pomóc nie tylko panczenistom

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 10:50
Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem w ostatnich latach mocno rozwinął swoją bazę sportową. Jak mówi  w rozmowie z portalem polskieradio24.pl dyrektor COS OPO Zakopane Sebastian Danikiewicz, za kilka lat kierowana przez niego instytucja ma być kompleksowym ośrodkiem otwartym dla sportowców nie tylko zimowych dyscyplin. 
Skocznie, trasy biegowe, nowoczesna hala łyżwiarska - Centralny Ośrodek Sporu w Zakopanem to wyjątkowe miejsce dla sportowców
Skocznie, trasy biegowe, nowoczesna hala łyżwiarska - Centralny Ośrodek Sporu w Zakopanem to wyjątkowe miejsce dla sportowców Foto: Polskie Radio/PAP

Na oficjalnej stronie ośrodka, czytamy: "Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem charakteryzuje się unikalnym położeniem obiektów oraz wyjątkowymi uwarunkowaniami geograficzno-historycznymi".

W ostatnich latach zakopiański ośrodek przeszedł wiele zmian, które mają sprawić, że umocni swoją pozycję jako centrum sportów zimowych w Polsce.

- W 2016 roku poproszono mnie o nakreślenie wizji, jak ten ośrodek ma wyglądać. Plan został zaakceptowany przez ministerstwo sportu. Podjęliśmy szereg inwestycji, związanych głównie ze sportami zimowymi: trasy biegowe, dwie skocznie, kompleks Średniej Krokwi, pływalnia czy tor lodowy, który jest już na etapie budowy - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Sebastian Danikiewicz, dyrektor zakopiańskiego ośrodka. 

Wymienione inwestycje to nie koniec planów COS OPO Zakopane. 

- Kolejne inwestycje planujemy. Są to trzecia już hala, a być może też 50-metrowa pływalna. To ma spowodować, że będziemy topowym ośrodkiem w Europie, szkoleniowym dla wielu grup sportowych - wyjaśnia dyrektor. - Rozmawiałem z przedstawicielami Polskiego Związku Pływackiego. Wielokrotnie mówili, że widzą potrzebę budowy u nas 50-metrowej pływalni ze względu na wysokość prawie 900 metrów nad poziomem morza i trening wysokogórski. To przekłada się na wydolność tlenową. Dlatego również kajakarze czy wioślarze często do nas zaglądają. To sporty, które mocno korzystają z terenów górskich na etapie przygotowań zimowych przed sezonem - dodaje szef ośrodka. 

Mistrzostwa świata wreszcie w Zakopanem? 

Choć Zakopane kojarzy się wszystkim ze sportami zimowymi, władze ośrodka chcą przyciągać też sportowców z letnich dyscyplin. 

- Budujemy infrastrukturę, żeby sporty zimowe się rozwijały, ale także aby zawodnicy innych dyscyplin opartych na wydolności korzystali z naszych obiektów, takich jak choćby siłownia. Lekkoatleci korzystają ze stadionu, a kolejna bieżnia będzie na torze lodowym. To powoduje, że w momencie, gdy na dworze będzie padać lub mocno wiać, korzystać będą z naszej infrastruktury wewnętrznej na wysokości 900 metrów n.p.m. - wyjaśnia Sebastian Danikiewicz.

Zakopane od lat stara się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Aplikacje były jednak odrzucane, głównie ze względu na brak odpowiednich tras biegowych. 

- Dużymi krokami zbliżamy się do możliwości przeprowadzenia takiej imprezy. Dzisiaj mamy trasę o długości 3750 metrów, ale już pracujemy nad koncepcją opartą o most, który połączyłby Średnią Krokiew z Wielką Krokwią, co dałoby pięciokilometrową trasę na terenie naszego ośrodka. Dzięki temu można by było organizować zawody rangi mistrzostw świata juniorów czy Pucharu Świata - wyjaśnia Sebastian Danikiewicz. 

Sztandarową inwestycją COS-u jest tor łyżwiarski. Od kilku lat podobny obiekt istnieje w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie organizowane są nawet imprezy z cyklu Pucharu Świata. 

- Nie chcemy rywalizować z Tomaszowem. Mamy swoje założenia i koncepcje, które oparliśmy na podstawie sprawdzonych obiektów na całym świecie. Przeprowadziliśmy szereg rozmów z zawodnikami i przedstawicielami Polskich Związków Łyżwiarstwa Szybkiego. Na podstawie ich doświadczeń, budujemy tor, który będzie dla nich przyjazny - zaznacza dyrektor zakopiańskiego COS-u. 

Powstający tor będzie centralnym punktem obiektu, który ma być wyposażony w inne ważne dla sportowców pomieszczenia, takie jak sala do badań wydolności tlenowej, sala fitness, siłownia, bieżnia lekkoatletyczna, ścianka do wspinaczki

Ośrodek niemal całoroczny 

Choć w stolicy Tatr wciąż pojawia się wielu sportowców dyscyplin zimowych, ruch w ośrodku tętni niemal przez cały rok. 

- W naszym ośrodku widoczna jest sezonowość. Wiadomo, że sporty zimowe częściej korzystają z ośrodka w zimie. Ale w grudniu czy styczniu mamy też wielu kajakarzy lub wioślarzy, którzy szykują formę. Latem gościmy wielu pływaków. Sezon u nas trwa w zasadzie cały rok. Mniej obłożone są może dwa miesiące, które wykorzystujemy na modernizację infrastruktury - opowiada Sebastian Danikiewicz. 

To nie koniec inwestycji w Zakopanem. Tamtejszy COS podpisał już umowy na budowę kolejnego skrzydła internatu dla sportowców czy nowej kolei na Wielką Krokiew. Następne w kolejce są hala sportowa oraz pełnowymiarowa pływalnia. 

- Myślę, że w 2025 lub 2026 roku będziemy mogli powiedzieć, że mamy to, co sobie założyliśmy i będzie to w pełni funkcjonalny, kompaktowy ośrodek - kończy Sebastian Danikiewicz. 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na którym można zobaczyć m.in. plac budowy krytego toru łyżwiarskiego w Zakopanem 

Czytaj także:

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl


Zobacz także

Zobacz także