more_horiz
Wiadomości

Nowy selekcjoner zaprezentowany. Fernando Santos: od dziś jestem Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 13:18
Fernando Santos został we wtorek zaprezentowany jako nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski. - Chciałem podziękować prezesowi PZPN za zaufanie. To dla mnie zaszczyt. Polska jest wielkim krajem o bogatej historii i kulturze - powiedział portugalski szkoleniowiec podczas konferencji prasowej na PGE Narodowym w Warszawie. 
Nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos (C), prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza (P) oraz sekretarz PZPN Łukasz Wachowski (L) podczas konferencji prasowej na stadionie PGE Narodowym
Nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos (C), prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza (P) oraz sekretarz PZPN Łukasz Wachowski (L) podczas konferencji prasowej na stadionie PGE NarodowymFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Fernando Santos zastąpił Czesława Michniewicza, który odszedł ze stanowiska pod koniec ubiegłego roku 
  • Portugalczyk od 2010 roku pracuje w roli selekcjonera. Najpierw prowadził reprezentację Grecji, a następnie przez osiem lat pracował z kadrą narodową swojej ojczyzny 

Po miesiącu poszukiwań prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał następcę Czesława Michniewicza, którego kontrakt wygasł z końcem 2022 roku.

"Wybór nie był łatwy, ale wierzę, że z nowym trenerem przeżyjemy wiele pięknych chwil" - napisał już w niedzielę na Twitterze szef federacji.

Następnego dnia wieczorem Kulesza zamieścił wspólne zdjęcie z Santosem, które podpisał: "Do zobaczenia jutro na konferencji na PGE Narodowym", potwierdzając w ten sposób swój wybór.

To już pewne. Santos selekcjonerem 

Na wtorkowej konferencji prasowej Fernando Santos został oficjalnie zaprezentowany jako nowy selekcjoner reprezentacji Polski.

- Ostatnie tygodnie były dosyć burzliwe. Poświęciliśmy dużo pracy, wybór był bardzo trudny. Dzisiaj dotarliśmy do celu. Stać nas na wybór najlepszego możliwego selekcjonera. Jako federacja jesteśmy na to gotowi - powiedział Cezary Kulesza. - Zależało nam na tym, żeby trener miał już doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji - dodał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. 

Kulesza zapowiedział też, że nowy selekcjoner będzie mieszkał w Warszawie. - To dla nas bardzo ważne - wyjaśnił. 

Fernando Santos nie ukrywał radości z faktu objęcia Biało-Czerwonych.

- Doskonale pamiętam wspaniałe polskie drużyny. Reprezentacja Polski należy do światowej czołówki, nie ma co do tego wątpliwości. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę kontynuować karierę w tym kraju. Od dzisiaj jestem Polakiem - mówił Portugalczyk.

Jasny cel selekcjonera. "Chcę wygrywać wszystko"

Nowy selekcjoner Biało-Czerwonych ocenił, że naszą kadrę stać na osiąganie świetnych rezultatów. - Polska ma bardzo dobrych piłkarzy, należy do światowej czołówki - powiedział. - Dla mnie bardzo ważne jest w Polsce zrobić to, co robiłem w przeszłości - chcę tu zostawić po sobie spuściznę, coś na przyszłość. Świat futbolu się zmienia, więc chcę stworzyć podstawy nowej przyszłości reprezentacji - przyznał. 

W sztabie nowego selekcjonera na pewno będą Polacy. Kandydatami są były znakomity reprezentant Łukasz Piszczek oraz Tomasz Kaczmarek, który do niedawna trenował Lechię Gdańsk.

- Podejmę decyzję w ciągu dwóch tygodni - zapewnił Portugalczyk. 

Fernando Santos dość jasno wyraził się na temat wyników, jakie chce osiągać w nowym miejscu pracy. 

- Chcę wygrać wszystko, nie przyjechałem tutaj, by przegrywać. Nie lubię słowa "przegrana", nie akceptuję go. Moją ambicją jest wygrywanie każdego meczu - mówił portugalski szkoleniowiec. 

Zacznie od meczu z Czechami 

Nowy szkoleniowiec reprezentacji Polski zadebiutuje 24 marca. Biało-Czerwoni rozpoczną wtedy eliminacje mistrzostw Europy - z Czechami, na wyjeździe. Trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia.

Do turnieju w Niemczech awansują dwie drużyny z grupy. Awans do Euro 2024 będzie pierwszym celem Santosa w nowej roli. 

- Celem podstawowym jest awans. A potem oczywiście będziemy chcieli ugrać coś więcej - zapewnił Fernando Santos.

Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski zdradził, że kontrakt ze szkoleniowcem podpisano na dwa cykle eliminacyjne - do Euro 2024 i do mistrzostw świata w 2026 roku. 

Selekcjoner z doświadczeniem 

Urodzony 10 października 1954 roku Fernando Santos był szkoleniowcem reprezentacji Grecji (2010-2014), a następnie swojego kraju (2014-2022). W przeszłości pracował również w czołowych klubach właśnie z Grecji i Portugalii.

Ma imponujący życiorys trenerski - zwłaszcza złoto w Mistrzostwach Europy 2016 i triumf w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) ze swoimi rodakami.

Konferencja prasowa, na której zaprezentowano Fernando Santosa: 

Polskieradio24.plPolskieRadio24.pl

/empe 

Zobacz także

Zobacz także