more_horiz
Wiadomości

Wojciech Szczęsny przed mundialem przyjął cenną "pigułkę". Andrzej Dawidziuk: bronienie strzałów nie jest kluczowe

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 14:32
Andrzej Dawidziuk, jeden z najbardziej znanych polskich trenerów bramkarzy, w rozmowie z Tomaszem Kowalczykiem podsumował mundial w Katarze z perspektywy golkiperów. Jednym z czołowych bramkarzy turnieju był Wojciech Szczęsny. Dawidziuk opowiedział o przygotowaniach zawodnika Juventusu i przemianie, jaką przeszedł w ostatnich latach.
Andrzej Dawidziuk
Andrzej DawidziukFoto: PAP/Adam Ciereszko

Dawidziuk był trenerem bramkarzy w sztabie trzech selekcjonerów reprezentacji Polski: Leo Beenhakkera, Waldemara Fornalika i Czesława Michniewicza. Czy dostanie propozycję również od Fernando Santosa?

- Na tę chwilę sztab szkoleniowy jest kompletowany. Zakładam, że selekcjoner będzie kontynuował współpracę ze szkoleniowcem, którego dotąd miał w swojej ekipie - przyznał jeden z najbardziej znanych ekspertów ds. szkolenia golkiperów w Polsce w rozmowie z Tomaszem Kowalczykiem, dziennikarzem radiowej Jedynki.

Andrzej Dawidziuk odniósł się także do niedawnych mistrzostw świata, podczas których bramkarze odegrali bardzo istotną rolę, o czym świadczy m.in. rekordowa liczba obronionych rzutów karnych.

Katar 2022: Szczęsny obronił dwie "jedenastki"

- Goalkeeping na świecie się zmienia i było to widać także na mundialu. Dzisiaj nie wystarczy już tylko skupić się na bronieniu strzałów, choć to najważniejsze dla bramkarza. Golkiperzy stali się bardziej wszechstronni i biorą większy udział w fazie ataku - ocenił Dawidziuk.

Jednym z najlepszych bramkarzy katarskiego mundialu był Wojciech Szczęsny. Jak wyglądały przygotowania do turnieju naszego podstawowego golkipera, który na MŚ obronił dwie "jedenastki"?

- Wykonaliśmy bardzo dużo analiz. Ja obejrzałem ok. 150 rzutów karnych jednego zespołu, a te wskazówki, które otrzymał Wojtek, to była "pigułka" z najcenniejszymi wskazówkami dotyczącymi "jedenastek" i całego meczu. (...) Przygotowania do mundialu rozpoczęły się po meczu ze Szwecją. Pracę analityczną wykonaliśmy wspólnie ze sztabem i Czesławem Michniewiczem podczas wyjazdu do Arłamowa - to było "zgrupowanie" bez zawodników. Przygotowanie Wojtka dzieliło się na pracę, jaką wykonywał w klubie i na tę, którą wykonywał podczas zgrupowań - tłumaczy.

Posłuchaj
20:47 Dawidziuk.mp3 Andrzej Dawidziuk o MŚ w Katarze i Wojciechu Szczęsnym

"Szczęsny z Wojtka stał się Wojciechem"

Andrzej Dawidziuk doskonale zna Szczęsnego, ponieważ prowadził go jeszcze w kadrach młodzieżowych, gdy golkiper Juventusu miał 15 lat. Jak dojrzały dziś bramkarz zmienił się na przestrzeni lat?

- Przede wszystkim z Wojtka stał się Wojciechem. Zaczął więcej analizować i częściej zachowywał spokój, porzucając młodzieńczą fantazję. Dorósł i wziął odpowiedzialność zarówno za reprezentację, jak i swój klub - kwituje Dawidziuk. 

Kto w sztabie Fernando Santosa?

Czytaj także:

MŚ Katar 2022 

bg

Zobacz także

Zobacz także