more_horiz
Wiadomości

Planica 2023: Biało-Czerwoni zadowoleni ze swoich skoków. Kubacki: ten pan postawił mnie na nogi

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 21:33
Polscy skoczkowie w komplecie awansowali do sobotniego konkursu na skoczni normalnej podczas mistrzostw świata w Planicy. Najwyżej z piątki Biało-Czerwonych został sklasyfikowany Dawid Kubacki, którego występ był zagrożony ze względu na ból pleców. - Po wizycie u pewnego pana wróciłem do normalnego chodu - wyjaśnił po kwalifikacjach wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Dawid Kubacki był najlepszym z polskich skoczków podczas kwalifikacji do konkursu na skoczni normalnej w Planicy
Dawid Kubacki był najlepszym z polskich skoczków podczas kwalifikacji do konkursu na skoczni normalnej w Planicy Foto: PAP/Grzegorz Momot

Relacje z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023 na antenach Polskiego Radia oraz na stronach portalu PolskieRadio24.pl. W Planicy jest nasz wysłannik Andrzej Grabowski.

Austriak postawił Kubackiego na nogi

Przed rozpoczęciem kwalifikacji polscy kibice głównie obawiali się o zdrowie swojego lidera. Dawid Kubacki opuścił czwartkowe treningi ze względu na ból w plecach. Zastanawiano się nawet nad wycofaniem wicelidera klasyfikacji generalnej PŚ z rywalizacji, jednak ostatecznie zadecydowano, że 32-latek wystąpi w kwalifikacjach.

W piątek to właśnie Kubacki był najlepszy z Polaków, zajmując ósme miejsce. Po kwalifikacjach lider polskiej drużyny opowiedział o swoich problemach. - Dużo nerwów, dużo niefajnych emocji. Niestety, najwięcej bólu - ocenił. - Przełomowy moment był w czwartek, gdy po wizycie u pewnego pana w Austrii udało się postawić mnie do normalnego, swobodnego chodu. Wtedy zacząłem myśleć, że może uda mi się skoczyć w kwalifikacjach - dodał skoczek.

Ósmy w kwalifikacjach Dawid Kubacki wyjaśnił, jak podszedł do piątkowego skoku.

- Przy długawym, delikatnym rozruchu udało mi się skoczyć imitacje, przy których nie było problemu. Wiedziałem, że mogę zjawić się na skoczni. Oczywiście założenie na skoczni też było takie, żeby się nie napalać i nie robić nic na siłę. Nie próbować wykorzystać 100 procent siły - wyjaśnił lider polskiej drużyny.


Posłuchaj
00:42 Kubacki.mp3 Dawid Kubacki po kwalifikacjach wspominał niedawne problemy z plecami. (IAR)

 

Stoch skakał na luzie, a Wąsek naprawił swój błąd

Ze swojego skoku w kwalifikacjach zadowolony był natomiast Kamil Stoch, który zajął jedenaste miejsce i został sklasyfikowany tuż za kolegą z kadry Piotrem Żyłą. Trzykrotny mistrz olimpijski przyznał jednak, że jego lądowanie "pozostawiło pewien niesmak".

- Można doszukiwać się drobnych błędów, był lekko spóźniony, ale uważam, że całościowo ten skok był naprawdę dobry. Postanowiłem wkładać w to mniej kontroli, a więcej luzu. Cieszę się, że potrafiłem to zrobić w ważnym momencie, jakim niewątpliwie są kwalifikacje - wyjaśnił skoczek, który w ostatnich tygodniach zanotował zniżkę formy i nie startował w konkursach Pucharu Świata.


Posłuchaj
00:29 Stoch.mp3 Kamil Stoch ze skoku był zadowolony - żałował jedynie niezbyt udanego wykonania pewnego istotnego elementu. (IAR)

 

Jedną z lepszych swoich prób w Planicy oddał też Paweł Wąsek.

- O to chodzi, żeby na zawodach oddawać najlepsze skoki, więc mam nadzieję, że to się sprawdzi. Popełniałem błąd za progiem, ale dzisiaj udało się go poprawić - ocenił 23-letni skoczek, który w kwalifikacjach był piętnasty.

Oprócz Kubackiego, Żyły, Stocha i Wąska w konkursie wystąpi też Aleksander Zniszczoł, który w piątek został sklasyfikowany na 23. miejscu.


Posłuchaj
00:18 Wąsek.mp3 Paweł Wąsek oddał w kwalifikacjach jeden ze swych najlepszych skoków na tych mistrzostwach. (IAR)

 

Sobotni konkurs na obiekcie Srednja skakalnica (K95) rozpocznie się o godzinie 17.

Program skoków narciarskich na MŚ Planica 2023:

Środa, 22 lutego
16.30 - kwalifikacje kobiet na skoczni normalnej

Czwartek, 23 lutego
17.00 - konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej

Piątek, 24 lutego
17.45 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni normalnej

Sobota, 25 lutego
12.15 - konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej
17.00 - konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej

Niedziela, 26 lutego
17.00 - konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej

Wtorek, 28 lutego
18.30 - kwalifikacje kobiet na skoczni dużej

Środa, 1 marca
17.30 - konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej

Czwartek, 2 marca
17.30 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni dużej

Piątek, 3 marca
17.30 - konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej

Sobota, 4 marca
16.30 - konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023

"Kamiland" - centrum mistrza Kamila Stocha:

>>> Więcej o Polakach w PŚ w skokach narciarskich w sezonie 2022/2023 <<<


/empe


Zobacz także

Zobacz także