Raw Air: sobotnie loty w Vikersund z pięcioma Polakami. Kubacki chce odrabiać straty

2023-03-18, 07:34

Dawid Kubacki walczy o zwycięstwo w Pucharze Świata . Foto: Reuters / Forum

W sobotnim konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Vikersund wystąpi pięciu Polaków. Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł walczą nie tylko o punkty w klasyfikacji generalnej PŚ, ale również o jak najlepsze miejsce w 6. edycji turnieju Raw Air. Początek zawodów o godz. 16.30.

• Dawid Kubacki zajął siódme miejsce w prologu sobotniego konkursu. Najlepszy w kwalifikacjach był Austriak Stefan Kraft.
  • Piotr Żyła był 14. (213,5 m), Kamil Stoch 16. (209 m), Andrzej Stękała 20. (217,5 m), Aleksander Zniszczoł 30. (203 m), a Paweł Wąsek, który nie wywalczył awansu, 47. (165 m).

W klasyfikacji cyklu Raw Air z dorobkiem 1770,3 pkt prowadzi Halvor Egner Granerud. Wiceliderem ze stratą 22,4 pkt jest Kraft. Trzeci Słoweniec Anze Lanisek traci do Norwega 57,8 pkt, zaś czwarty Kubacki - 66,1.

Rekordzistą obiektu Vikersundbakken o rozmiarze 240 m i jednocześnie rekordzistą świata jest Kraft, który 18 marca 2017 roku ustał skok na odległość 253,5 m. Dwa lata wcześniej Rosjanin Dmitrij Wasiljew skoczył w Vikersund 254 m, ale upadł przy lądowaniu.

Zwycięzca norweskiego cyklu Raw Air zostanie wyłoniony w niedzielę. Poprzednią edycję wygrał KraftStoch był najlepszy w Raw Air w 2018 i 2020 roku.

Sobotnie zawody w Vikersund rozpoczną się o godz. 16:30. Niedzielny konkurs (godz. 16) zamknie zmagania w cyklu Raw Air.

Czwartkowy konkurs w Lillehammer, wygrał Dawid Kubacki, odnosząc 11. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich, a szóste w obecnym sezonie.