more_horiz
Wiadomości

El. Euro 2024: duńska federacja ostrzega kibiców. "Stadion może się zawalić!"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 09:35
Bilety na czwartkowy mecz eliminacji mistrzostw Europy pomiędzy Danią i Finlandią w Kopenhadze zostały wyprzedane, więc federacja piłkarska gospodarzy (DBU) wystąpiła z apelem do kibiców, aby nie skakali rytmicznie na trybunach, bo stadion Parken... może się zawalić.
Reprezentacja Danii na stadionie Parken
Reprezentacja Danii na stadionie ParkenFoto: Ulrik Pedersen/Csm / Zuma Press / Forum

Zainteresowanie jest ogromne, ponieważ będzie to szczególny mecz dla obu drużyn. Właśnie na tym samym stadionie 12 czerwca 2021 roku w pierwszym meczu Euro 2021 Duńczyk Christian Eriksen doznał ataku serca i jeszcze na murawie lekarze walczyli o jego życie.

Mecz został przerwany, a po jego wznowieniu duńscy piłkarze nie byli w stanie się skoncentrować i przegrali 0:1.

Teraz na spotkanie na stadionie Parken nie ma już biletów, a jedna z trybun po przeanalizowaniu technicznych parametrów okazała się nie być przystosowana do masowego rytmicznego skakania kompletu widzów, ponieważ takie obciążenie jest silniejsze niż obecny limit wytrzymałości trybun.

Istniejący od 1911 roku stadion przeszedł gruntowną modernizację w 1992 roku i posiada miejsca dla 38 tysięcy widzów. Po 30 latach eksploatacji przeszedł właśnie inspekcję techniczną. Zarządcy obiektu zwrócili uwagę na konstrukcję trybun i ich limit obciążenia. W najgorszym wypadku mogą one nie wytrzymać wibracji wzbudzanych przez skaczący tłum.

Rzecznik DBU Jakob Hoeyer wyjaśnił dziennikowi „BT”, że raport techniczny nie jest ciekawy i obiekt przejdzie w najbliższym czasie kolejne szczegółowe badania.

„Dlatego na wszelki wypadek zwróciliśmy się do kibiców, aby nie skakali równo i razem, zwłaszcza że mecz ten będzie szczególny ze względu na wydarzenia sprzed niecałych dwóch lat. Media podkreśliły, że szkoda tylko, iż w tym meczu nie zagra Eriksen, który jest kontuzjowany. Z drugiej strony, może to i dobrze, ponieważ euforia byłaby jeszcze większa” - powiedział Hoeyer.

Mecze na stadionie Parken rozgrywają reprezentacja Danii oraz stołeczny klub FCK Kopenhaga.

Czytaj także:

bg/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także