El. Euro 2024: Polska - Albania. Błysk Karola Świderskiego zapewnił zwycięstwo

2023-03-27, 22:41

Karol Świderski otworzył wynik w meczu z Albanią. Foto: PAP/Piotr Nowak

Reprezentacja Polski pokonała Albanię 1:0 w drugim meczu eliminacyjnym do Euro 2024. Zwycięską bramkę dla Biało-Czerwonych zdobył Karol Świderski.

Przebieg meczu relacjonowali nasi sprawozdawcy - Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk.

POLSKA - ALBANIA SŁUCHAJ RELACJI Z MECZU

Mecz Polska - Albania jest pierwszym występem Biało-Czerwonych przed własną publicznością w eliminacjach Euro 2024. Walkę o awans na mistrzostwa Europy reprezentacja Polski zaczęła w fatalnym stylu, przegrywając w Pradze z Czechami 1:3.

W grupie E wystąpią też niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia. Do turnieju finałowego w Niemczech (14 czerwca - 14 lipca 2024) awansują dwie najlepsze drużyny z tej stawki.

Spokojny początek, mocna końcówka. Świderski wyciągnął asa z rękawa

Spotkanie w Warszawie rozpoczęło się od cierpliwego rozgrywania piłki przez Biało-Czerwonych. Albańczycy zagęszczali każdy sektor boiska, do którego trafiała futbolówka, uniemożliwiając groźniejsze ataki.

Po około dwudziestu minutach inicjatywę przejęli goście. Groźny strzał na bramkę Szczęsnego oddał Sokol Cikalleshi, jednak golkiper Juventusu pewnie obronił uderzenie.

Jeszcze przed przerwą na trybunach rozległo się głośne "My chcemy gola!". Biało-Czerwoni po kilku minutach spełnili prośbę kibiców.

Dośrodkowanie z rzutu wolnego zostało wybite przez jednego z obrońców i spadło pod nogi Jakuba Kamińskiego. Ten uderzył na bramkę, jednak trafił w słupek. Futbolówkę opanował jednak Karol Świderski, który sprytnie zmieścił piłkę obok bezradnego Strakoshy.

Minimalne zwycięstwo. W końcówce nie brakowało nerwów

Na początku drugiej połowy dominowała szarpana gra w środku pola. Groźnie zrobiło się w 58. minucie. Uzuni uderzał na bramkę Szczęsnego zza pola karnego, jednak dobrze interweniował Szczęsny. Po chwili golkiper Juventusu musiał interweniować po raz drugi.

Po chwili drugą bramkę dla Biało-Czerwonych mógł strzelić Robert Lewandowski. Napastnik Barcelony minął kilku rywali, po czym podjął próbę przelobowania Strakoshy. Piłka minęła już bramkarza, jednak w ostatniej chwili jeden z obrońców zdołał wybić futbolówkę.

Obie drużyny szukały swoich szans, jednak bez rezultatu. W 73. minucie Jakub Kiwior oddał strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłka nieznacznie minęła słupek.

W końcówce nie brakowało nerwów. W 88. minucie Lewandowski niedokładnie zagrał piłkę, a Albańczycy wyprowadzili groźną kontrę, zakończona dograniem do Uzuniego. Ten dostawił nogę, jednak piłka po jego strzale minimalnie minęła słupek.

Polska - Albania 1:0 (1:0)

Bramka: Karol Świderski (41).

Żółte kartki: Polska - Karol Linetty, Bartosz Salamon. Albania - Elseid Hysaj, Qazim Laci.

Sędzia: Slavko Vincic (Słowenia). Sędzia: Widzów 56 227.

Polska: Wojciech Szczęsny - Przemysław Frankowski, Jan Bednarek, Bartosz Salamon, Jakub Kiwior - Nicola Zalewski (68. Michał Skóraś), Karol Linetty (77. Damian Szymański), Piotr Zieliński, Jakub Kamiński - Robert Lewandowski, Karol Świderski (89. Sebastian Szymański).

Albania: Thomas Strakosha - Ivan Balliu, Marash Kumbulla, Enea Mihaj, Elseid Hysaj - Ylber Ramadani, Klaus Gjasula (88. Qazim Laci), Kristjan Asllani (76. Nedim Bajrami), Jasir Asani (70. Anis Mehmeti) - Myrto Uzuni, Sokol Cikalleshi (76. Taulant Seferi).

Wyniki, tabele i program 2. kolejki eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2024: