Ekstraklasa: pierwsze zwycięstwo Puszczy Niepołomice w elicie. Stal nadal bez wygranej

2023-08-07, 20:50

Mecz Puszcza Niepołomice - Stal Mielec. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Puszcza Niepołomice pokonała u siebie Stal Mielec 1:0 w jedynym poniedziałkowym meczu piłkarskiej Ekstraklasy. Dla ekipy z Małopolski to pierwsze zwycięstwo w Ekstraklasie w historii.

Oba zespoły liczyły w poniedziałek na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Po dwóch kolejkach Puszcza miała na koncie dwie porażki, natomiast Stal dwa remisy.

W początkowych fragmentach żadna z drużyn nie była w stanie przejąć inicjatywy i stworzyć sobie dogodnej sytuacji bramkowej. W 19. minucie na strzał z dystansu zdecydował się bardzo aktywny Hinokio - Japończyk był bliski szczęścia, ale po jego uderzeniu piłka trafiła w słupek.

Puszcza odpowiedziała w 23. minucie, kiedy zawieszona wysoko piłka trafiła na głowę Siemaszki, ale gracz gospodarzy "nie miał z czego uderzyć", dlatego Kochalski bez trudu obronił jego strzał. Piłkarze z Niepołomic zdecydowanie najlepszą okazję mieli w 39. minucie, kiedy w pole karne rywali z piłką wpadł Mroziński i z ostrego kąta uderzył po ziemi w kierunku bliższego słupka. Kochalski zachował jednak czujność i sparował strzał.

Drugą odsłonę w lepszym stylu rozpoczęła Stal. W 48. minucie prawym skrzydłem pomknął Gerstenstein, ale jego strzał z ostrego kąta minął bramkę Komara w bezpiecznej odległości. Prowadzenie objęła jednak Puszcza - w 65. minucie po przechwycie i asyście Zapolnika piłkę do siatki skierował Walski, który na murawie zameldował się zaledwie 8 minut wcześniej.

Po stracie gola Stal próbowała odzyskać kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, ale podopieczni trenera Tułacza nie pozwalali rywalom na zbyt wiele. Mielczanie najlepszą okazję mieli w doliczonym czasie - po centrze z rzutu wolnego Komar upadł po piąstkowaniu piłki, ale zdążył w porę się pozbierać i obronić strzał Stępnia z szesnastego metra.

Puszcza utrzymała korzystny wynik do ostatniego gwizdka. Drużyna z 12-tysięcznych Niepołomic sięgnęła po historyczne zwycięstwo w Ekstraklasie i awansowała na 12. miejsce w tabeli, opuszczając strefę spadkową. Stal z dorobkiem 2 punktów jest 14.

Puszcza Niepołomice - PGE FKS Stal Mielec 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Michał Walski (65).

Żółta kartka – Puszcza Niepołomice: Artur Siemaszko, Wojciech Hajda, Jardan Majchrzak, Jakub Serafin; Stal Mielec: Koki Hinokio, Mateusz Kochalski, Piotr Wlazło.

Sędzia: Marcin Kochanek (Opole). Widzów: 2 898.

Puszcza Niepołomice: Kewin Komar - Piotr Mroziński, Artur Craciun, Łukasz Sołowiej, Roman Jakuba - Jakub Serafin (88. Jakub Bartosz), Konrad Stępień - Artur Siemaszko (57. Jordan Majchrzak), Wojciech Hajda (57. Michał Walski), Mateusz Cholewiak (75. Marcel Pięczek) - Kamil Zapolnik (75. Rok Kidric).

PGE FKS Stal Mielec: Mateusz Kochalski - Bert Esselink, Mateusz Matras, Kamil Pajnowski - Łukasz Gerstenstein (72. Mateusz Stępień), Michał Trąbka (77. Matthew Guillaumier), Piotr Wlazło, Krystian Getinger (72. Krzysztof Wołkowicz) - Maciej Domański (77. Łukasz Wolsztyński), Kai Meriluoto (72. Ilja Szkurin), Koki Hinokio.