Ekstraklasa: Jagiellonia nie dała szans Legii. Piąte domowe zwycięstwo "Jagi"

2023-10-01, 22:15

Jagiellonia Białystok w wielkim stylu ograła Legię Warszawa. Foto: PAP/Artur Reszko

Jagiellonia Białystok wygrała swój piąty domowy mecz w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Piłkarze "Jagi" ograli 2:0 Legię Warszawa, dla której to pierwsza ligowa porażka w sezonie.

Jagiellonia mocno zaczęła

Goście przystąpili do meczu osłabieni brakiem Pawła Wszołka, który z powodu choroby nie znalazł się w kadrze meczowej. Trener Legii Kosta Runjaić zdecydował także o pozostawieniu na ławce rezerwowych podstawowych środkowych pomocników: Bartosza Slisza i Josue.

Od początku meczu, na boisku przeważała Jagiellonia. Piłkarze z Białegostoku wyszli na prowadzenie już w 13. minucie, gdy po podaniu Wdowika i zgraniu Imaza, Kacpra Tobiasza pokonał Jose Naranjo. Legia nie potrafiła odpowiedzieć na dobrze zorganizowaną grę gospodarzy, którzy wyprowadzali kolejne ataki.

W 29. minucie było już 2:0. Piłkę w bocznej strefie na wysokości pola karnego otrzymał Dominik Marczuk, po czym wypuścił piłkę do swojej słabszej, lewej nogi, co nie przeszkodziło mu w precyzyjnym dograniu na głowę Jesusa Imaza. Hiszpan celnie uderzył głową, strzelając swojego trzeciego gola w sezonie.

Już w przerwie, trener Runjaić przeprowadził pierwszą zmianę - Rosołek zastąpił Pekharta, a Legia częściej potrafiła utrzymać się przy piłce na połowie "Jagi". Nie zaowocowało to jednak sytuacjami podbramkowymi, a krok od trzeciego gola była Jagiellonia.

Pierwsza porażka Legii

W 53. minucie sędzia Szymon Marciniak podyktował rzut karny za faul Kapuadiego na Pululu, jednak już po tym, gdy sam poszkodowany ustawił piłkę na jedenastym metrze, arbiter skorzystał z analizy VAR i zmienił decyzję.

Po godzinie gry, wreszcie "zagotowało się" pod bramką Zlatana Alomerovicia - Makana Baku otrzymał piłkę w polu karnym, jednak trafił w słupek. Po chwili na boisku pojawili się Josue i Slisz - dobrze zorganizowana Jagiellonia nie zamierzała odpuszczać.

Choć w 68. minucie legioniści ponownie obili słupek - tym razem Rosołek - obraz gry nie wskazywał na to, aby mieli odwrócić losy meczu. Mimo przewagi w posiadaniu piłki, nie byli drużyną raz za razem zmuszającą bramkarza rywali do interwencji.

Na domiar złego dla gości, w 87. minucie za zatrzymanie kontrataku faulem, drugą żółtą kartkę zobaczył debiutujący w Legii Marco Burch i wicemistrzowie Polski kończyli mecz w osłabieniu.

Wynik meczu nie uległ już zmianie - Jagiellonia jest pierwszym zespołem, którym w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy wygrał z Legią Warszawa.

Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 2:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Jose Naranjo (13), 2:0 Jesus Imaz (29-głową).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic, Wojciech Łaski. Legia Warszawa: Marco Burch. Czerwona kartka za drugą żółtą - Legia Warszawa: Marco Burch (87).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 17892.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek, Miłosz Matysik, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik - Dominik Marczuk (75. Mateusz Skrzypczak), Taras Romanczuk, Nene (65. Jarosław Kubicki), Jose Naranjo (65. Kristoffer Hansen) - Jesus Imaz (84. Tomasz Kupisz), Afimico Pululu (75. Wojciech Łaski).

Legia Warszawa: Kacper Tobiasz - Radovan Pankov, Steve Kapuadi, Marco Burch - Makana Baku (71. Blaz Kramer), Jurgen Celhaka, Juergen Elitim (62. Bartosz Slisz), Patryk Kun (62. Gil Dias) - Marc Gual, Tomas Pekhart (46. Maciej Rosołek), Ernest Muci (62. Josue)