Puchar Europy FIBA. Dwie polskie drużyny w fazie grupowej turnieju. Jest decyzja federacji

2024-07-10, 13:00

Mecz Anwil Włocławek - PGE Spójnia Stargard. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Dwie polskie drużyny: Anwil Włocławek, zwycięzca Pucharu Europy FIBA w 2023 r. oraz PGE Spójnia Stargard wystąpią w fazie grupowej jubileuszowej, 10., edycji PE FIBA sezonu 2024/25 - poinformowała europejska federacja koszykówki.

15 z 29 zgłoszonych klubów zostało zakwalifikowanych bezpośrednio do fazy grupowej, zaś 14 rywalizować będzie w eliminacjach o prawu udziału - bez polskich zespołów.

Natomiast 18 miejsc w PE FIBA przypadnie drużynom, które uczestniczyć będą w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów FIBA i nie uda im się wywalczyć miejsc w bardziej prestiżowym pucharze.

W sezonie regularnym PE FIBA weźmie udział 40 klubów podzielonych na 10 grup. Losowanie odbędzie się 19 lipca w Monachium. W minionych rozgrywkach Polskę w PE FIBA reprezentowały: Anwil, PGE Spójnia i Legia Warszawa. Spośród nich najdalej, do ćwierćfinału (powtarzając wynik sprzed trzech lat), dotarła stołeczna drużyna. W dwumeczu 1/4 finału okazała się gorsza od Surne Basket Bilbao. Puchar zdobył sensacyjnie niemiecki Niners Chemnitz, który w finale w dwumeczu był lepszy od Bahcesehir Koleji Stambuł.

W 2021 roku w finale tych rozgrywek pucharowych wystąpił Arged BM Slam Stal Ostrów Wlkp., ale uległ w Izraelu ekipie Ironi Ness Ziona 74:82. Anwil wywalczył trofeum w 2023 r. będąc lepszym w dwumeczu od francuskiego Cholet Basket. Włocławianie zostali pierwszym polskim klubem koszykarskim z triumfem w rozgrywkach pucharowych o zasięgu kontynentalnym.