Święto Niepodległości. Wiele atrakcji w Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowym
Obie instytucje przygotowały na ten dzień wiele atrakcji i niespodzianek. Muzeum Wojska Polskiego zaprasza Polaków do wspólnego świętowania pod hasłem „Dotknij niepodległości”.
2015-11-10, 06:00
Posłuchaj
- Staramy się prowadzić nasze muzem tak, aby zwiedzający mogli zobaczyć, dotknąć, przymierzyć, wycelować, a nawet strzelić. Od czasu do czasu na wiwat coś będziemy musieli odpalić - mówi rzecznik prasowy placówki Andrzej Tułowiecki. W Muzeum Wojska Polskiego będzie można oglądać wszystkie wystawy stałe i okolicznościowe z najnowszą zatytułowaną "W 75. Rocznicę Bitwy o Anglię", "Wielka wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec Belle Époque" oraz "Polak, Węgier - bratanki od szabli".
Obchody Święta Niepodległości w Warszawie: defilada historyczna, piknik, wystawa i koncert >>>
Organizatorzy szczególnie zapraszają do sali "Drogi do Niepodległości". Przed muzeum goście będą mogli zapoznać się ze znajdującymi się w Parku Plenerowym eksponatami, czyli m.in. samolotami, śmigłowcami, armatami i transporterem opancerzonym oraz spróbować wojskowej grochówki. Wśród niespodzianek prezentacja w specjalntym namiocie armat szwedzkich wydobytych z Wisły i butli gazowych znalezionych w Forcie Chrzanowskim w Warszawie.
SERWIS SPECJALNY OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI >>>
REKLAMA
Wiele atrakcji dla zwiedzających przygotowało też Muzeum Narodowe. Dla dorosłych będą oprowadzania z przewodnikiem pod tytułem „A sztandar powiewa nasz - sztuki polskiej drogi do niepodległości". Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób temat marzenia Polaków o wolnym kraju jest obecny na płótnach. Jan Matejko, na przykład przedstawiał chwalebne sceny z dawnej historii Polski, a Jacek Malczewski snuł wizje odzyskanej niepodległości. Temat ten podejmowany był przez twórców także na początku XX wieku. Dzieci będą mogły natomiast wziąć udział w grze muzealnej "Na tropie… niepodległości" i w galeriach poszukać śladów walki o wolność.
Będzie można też bezpłatnie obejrzeć niezwiazane ze świętem wystawy stałe i ekspozycję czasową "Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego". Pomiedzy Muzeum Narodowym, a Muzeum Wojska Polskiego udostęnione zostanie wewnętrzne przejście między placówkami.
IAR
REKLAMA