"Nie chcemy układać się za zamkniętymi drzwiami". Hanna Gill-Piątek o poparciu dla Krajowego Planu Odbudowy
- Miejscem, w którym powinien być dyskutowany Krajowy Plan Odbudowy, jest przede wszystkim sala plenarna Sejmu. O to wnioskowaliśmy wiele razy, podkreślaliśmy, że to tam powinny toczyć się te rozmowy ze wszystkimi ugrupowaniami parlamentarnymi - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Gill-Piątek (Polska 2050).
2021-04-28, 08:25
Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Planie Odbudowy. To pakiet dofinansowań unijnych, który ma pomóc krajom członkowskim w rozruszaniu gospodarki po pandemii.
Powiązany Artykuł
"Nie spodziewam się niespodzianek". Igor Szczęsnowicz o przyjęciu Krajowego Planu Odbudowy
We wtorek przed południem odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO. Jak mówił europoseł Robert Biedroń, rząd zgodził się na wszystkie warunki Lewicy zaproponowane do KPO.
Hanna Gill-Piątek komentowała rozmowy, jakie w sprawie funduszy UE prowadził klub parlamentarny Lewicy. - Polska 2050 jako jedyna oprócz Lewicy przekazała drogą formalną propozycję do Krajowego Planu Odbudowy, czekaliśmy na odpowiedź. Nie jesteśmy natomiast ugrupowaniem, które prowadzi rozmowy w zaciszu gabinetów, układając się za zamkniętymi drzwiami. Nie chcielibyśmy scenariusza, jaki wybrała Lewica. Debata publiczna powinna toczyć się w sposób transparentny - podkreślała.
- Doszło do sytuacji, gdy jeden klub układał się co do swoich postulatów z rządem i premierem Morawieckim. Inne ugrupowania nie miały na to szansy, albo nie było na to chęci ze strony rządu (…) Szkoda, ponieważ rząd, jak wskazują to ostatnie miesiące, bardzo wiele razy korzystał z naszych rad i podpowiedzi - przypominała poseł.
REKLAMA
Gość audycji zwracała uwagę, że w sytuacji gdy PO i PSL grożą zawetowaniem Funduszu Odbudowy, ugrupowanie Polska 2050 od początku twierdziło, że poprze ten projekt. - To są pieniądze dla Europejczyków i Polaków, to jest wręcz tak ważne, jak przystąpienie Polski do UE - dodała.
Posłuchaj
- Terlecki: dogadaliśmy się z Lewicą w kluczowych kwestiach ws. Krajowego Planu Odbudowy
- "W takich sprawach trzeba głosować ponad podziałami". Joanna Senyszyn o Funduszu Odbudowy
W ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027 Polska ma otrzymać 137 mld euro, z których 107,09 mld - z budżetu Wieloletnich Ram Finansowych, a 28,6 mld euro - z instrumentów Funduszu Odbudowy.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Hanna Gill-Piątek, Polska 2050
Data emisji: 28.04.2021
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA