X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konstanty Radziwiłł: narracja o braku leków w Polsce nie ma nic wspólnego z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 17:15
- Od paru dni mamy do czynienia ze zjawiskiem kuli śniegowej, powtarzania przez wielu dziennikarzy, czegoś, co nie zostało przez nich sprawdzone – mówił o doniesieniach dotyczących braku leków w Polsce senator Prawa i Sprawiedliwości Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.
Audio
  • 12.07.19 Konstanty Radziwiłł: mieliśmy problem z jednym lekiem
Konstanty Radziwiłł
Konstanty RadziwiłłFoto: PR24/AK

Na początku tygodnia Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii.

Konstanty Radziwiłł podkreślał, że problem dotyczył leków zawierających jedną substancję chemiczną. - Chodzi o hormony tarczycy. Wyjaśnienie tej sytuacji jest racjonalne, firmy produkujące te leki zaopatrują się w jednej fabryce w Chinach, które ograniczyła dostawy substancji czynnej, co spowodowało ograniczoną dostępność leku. Na tle tego incydentalnego zjawiska budowana jest narracja, że w Polsce generalnie brakuje leków, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – stwierdził zaznaczył gość audycji.

twitter minister zdrowia łukasz szumowski free 1200.jpg
Minister zdrowia: wznowiono dostawy substancji do produkcji leków

Były minister zdrowia wskazywał też możliwe przyczyny zaistniałej sytuacji. - Można się zastanawiać, czy nie należy się odwołać do tzw. mafii lekowej, czyli tych, którzy wywożą leki z kraju. W Polsce, dzięki bardzo sprawnym negocjacjom z producentami, leki są dużo tańsze niż w państwach Europy Zachodniej. To jest pokusa, by tymi preparatam handlować, wywozić je za granicę – zauważył.

Gość przypominał, ze rynek leków jest systematycznie analizowany. - Co tydzień minister zdrowia otrzymuje raport, których leków brakuje w co najmniej 5 % aptek. Wówczas taki lek wpisywany jest na listę zagrożonych deficytem i nie wolno go wywozić z Polski. Na liście są w tej chwil 324 preparaty, co niektórzy interpretują jako informację, że tych leków nie ma. To jest nieprawda, to jest lista ostrzegawcza – zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniał na czwartkowej konferencji, że leki są już w Polsce, zostały dostarczone do hurtowni. - Nie będą mieli problemów z zakupem leków w najbliższych dniach pacjenci z chorobami tarczycy, chorobami płuc czy diabetycy – mówił minister.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 15:30

 

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: kolejki do lekarzy efektem niedoboru kadry lekarskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 18:10
– Jednym z powodów kolejek do lekarza jest niedobór kadry lekarskiej. Dlatego jedną z pierwszych decyzji, jaką podjąłem jako minister zdrowia, było zwiększenie naboru na studia medyczne. Nie oznacza to rozwiązania problemu juz zaraz, ale w perspektywie ok. 10 lat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia, senator IX kadencji.
rozwiń zwiń